Върховният административен съд е отменил изцяло общинската  Наредба за преместваемите обекти и рекламната и информационна дейност на територията на Община Бургас, предаде Бургас инфо. Решението е окончателно, не подлежи на обжалване и на практика подобна наредба в града вече не съществува, разясни адвокат Евгени Мосинов, който представлява една от страните по делото.

Наредбата е приета на 18 септември 2008 г.,  когато Валери Симеонов беше председател на местния парламент, но оттогава е изменяна многократно. Бургаската асоциация за външна реклама оспорва измененията в бургаския административен съд, а по-късно делото отива на върховен съд. Върховните съдии са приели, че наредбата и нейните изменения са гласувани от общинския съвет в разрез със закона. Нарушени са разпоредбите на чл.26, ал.2 на Закона за нормативните актове, които гласят, че всички наредби и техните изменения задължително се изнасят на интернет-страницата на общинската администрация, за да могат заинтересованите от тях да дадат становища и предложения в 14-дневен срок от публикуването им. В случая с рекламната наредба това не е сторено.

В срок от три месеца общинският съвет трябва да приеме нова наредба за рекламата, но спазвайки законовите указания. "Нарушен е принципът на достъпност и публичност в администрацията. Проблемът е създаден от вносителите на промени и изменения в наредбата, внасяни и приемани са докладни в последния момент, на парче, без мотиви. Подобен проблем би могъл да възникне и при изменението на наредбата за синята зона. Това е лош пример за местно нормотворчество - може да се преследват добри цели, но в нарушение на законовата процедура това не може да става", коментира адв. Мосинов.

Билбордовете и рекламните табели са разгаряли неведнъж страсти в общинския съвет, тъй като с тях са свързани сериозни суми, постъпващи в бюджета. Редица фирми дължат пари на общината за неплатени с месеци билбордове, местят ги, сменят регистрации, само и само да не си платят таксите, коментираха от общинската администрация. Един от категоричните примери за това е представляващият асоциацията за външна реклама Милчо Добрев, който многократно променя фирмите си и води безчет дела, за да не плаща дължимите вноски, коментираха от общинската администрация. Към края на миналата година дължимите суми от неплатени билбордове към общината наброяваха близо 400 000 лева. Основните фирми-нарушителки бяха две - "Метромедия" на Милчо Добрев и "Нил аут дор тийм".