На пръв поглед това са магазини, ателиета, занаятчийски работилници, дори офиси. Но по документи - повечето са гаражи, предаде бТВ.

"В единия случай таксата битови отпадъци ще бъде 16 лв. като гараж, в който си вкарвате личния автомобил. А в другия случай, вече като магазин - предвид това, че той изхвърля много отпадъци, таксата ще бъде 320, или 350, или 400 лева", обясни Румяна Иванова, директор на „Местни приходи от данъци, такси и реклама".
 
Освен за такса смет и данъкът, който се плаща за гараж, е двойно по-нисък от данъка за търговски обект.

Практиката, гаражите да се ползват като магазини, е от години, но досега не е правена проверка колко от тях са декларирани като такива.

Новината за проверката бързо се разчу и някои побързаха да затворят. Оказва се, че макар и рядко, има и съвестни собственици. 

За прикриване на магазин като гараж глобата е до 400 лева. Ако не иска да затвори помещението, собственикът му трябва да плати и по-високите данъци със задна дата. Макар и едва започнала, акцията среща одобрение сред хората.