Високотехнологичният апарат ще се обслужва от двама общински служители, които са преминали курс на обучение за работа с него. Закупуването му стана по предложение на кмета Димитър Николов, подкрепено от местния парламент, предаде БТА.

Мониторинговата станция е мобилна и може да замерва ЕМЛ в различни "горещи" точки из целия град. Функционира при температура от - 10 до + 50 градуса. През 6 минути сваля данни, които могат да се извличат дистанционно и да се визуализират като графики.

Мониторинговата станция е закупена в отговор на многобройни сигнали от жители на града, притеснени от влиянието на ЕМЛ, предимно от антените на мобилните оператори, върху тяхното здраве, заяви секретарят на община Бургас Божидар Кънчев. Оттук нататък при следващи оплаквания тя ще се поставя при обществени и частни сгради, за да следи за отклонения от нормите. Ако такива бъдат установени, като крайна мярка се предвижда дори демонтиране на съответния излъчвател, допълни Кънчев.