Закриват 4 социални дома за деца в Бургаско
Четири социални дома за деца в неравностойно социално положение на територията на Бургаска област ще бъдат поетапно закрити до 2014-та година, съобщи Тони Костова – директор на областната служба „Социално подпомагане” в Бургас.
Мерките ще бъдат взети на основание направените промени в Семейния кодекс, уточни Костова, предаде "Фокус". Именно с промените в Семейния кодекс е станало възможно осиновяването на децата от социалните домове без съгласите на родителите им, ако се установи, че те са били настанени в институциите за повече от година.
От страна на социалната дирекция е предприета мащабна кампания – до родителите на децата са били изпратени писма с предупреждения в срок от три месеца да предприемат мерки за връщане на децата в биологичното им семейство или настаняване при близки и роднини. Родителите, които не са предприели подобни мерки, вече са с оформени документи в бургаската дирекция. Децата им от своя страна ще бъдат вписани в регистъра за осиновяване до месец.
Сред домовете за деца в неравностойно положение, които предстои да затворят врати, са ДДЛРГ "Ал.Г. Коджакафалията" с капацитет 100 места, ДДЛРГ "Щурче"-Средец с капацитет 56 места, ДДУИ с.Искра с капацитет 40 места и ДДУИ с.Кошарица с капацитет 40 места.
Четири общини в Бургаска област – Средец, Бургас, Несебър и Карнобат са готови с проекти и към 28-ми януари ще кандидатстват по Оперативната програма за развитие на човешките ресурси за развиване на алтернативни социални услуги, съобщи още Тони Костова. С решение на Общинския съвет Община Бургас вече е предоставила апартамент, в който след ремонт ще бъде изграден Център за настаняване от семеен тип. Предвижданията са в този център да бъдат настанени 8 деца в неравностойно социално положение, уточни Костова.
В община Карнобат се подготвя проект за изграждане на центъра за обществена подкрепа. За целта от общинската управа са предоставили на социалните служби сграда в центъра на града.
В дома за деца с умствена изостаналост по линия на програма „Красива България” и Японското посолство се извършва в момента основен ремонт, след приключването на който в сградата ще бъдат изградени два центъра за настаняване от семеен тип. Предвижда се разкриването и на преходно жилище, за нуждите на което от страна на Община Карнобат вече е предоставен терен, а социалното министерство се е ангажирало да осигури средствата за изграждане на жилището.
Два проекта за изграждане на центрове за настаняване от семеен тип и център за обществена подкрепа е разработила Община Средец. Центровете от семеен тип ще бъдат разположени в сградата на сега съществуващия детски дом „Щурче”. Отделна сграда е предоставена от страна на Община Средец за изграждането на център за обществено подкрепа. 10 приемни семейства функционират към момента на територията на Бургас, каза още Тони Костова. В тях са настанени 9 деца. 7 от приемните родители са доброволни, а останалите 3 – професионални приемни родители. „Професионалните приемни родители получават трудово възнаграждение и с тях се сключват трудови договори”, уточни Тони Костова.
Към момента, благодарение на мерките приети от областната служба „Социално подпомагане” – Бургас, 104 деца в Бургаски регион са с подготвени документи за вписване в регистъра на осиновяванията, съобщи Тони Костова.