Трус с магнитуд от 5,8 по скалата на Рихтер е регистриран в Егейско море в 16,16 часа българско време, сочи справка в сайта на Европейския средиземноморски сеизмологичен център.
По данни на БАН епицентърът му е на окoло 370 км в югоизточна посока от София, на около 200 километра от българската граница.
Според турските сеизмолози силата на труса е била 6,2 по скалата на Рихтер, а от Атинската обсерватория посочиха, че земетресението е с магнитуд 5,9.
То предизвика паника в двете държави.

Земният трус е усетен на територията на страната в областите Кърджали, Бургас, Пловдив и по-леко в област София, съобщиха от пресцентъра на МВР. Няма данни за жертви и нанесени материални щети. Данните са от
Сеизмологичния център на БАН, уточняват от МВР.

В различните райони в България усещането е било различно, в зависимост от разстоянието от епицентъра му, съобщи за БТА Илияна Попова - сеизмолог в Националния институт по геофизика, геодезия и география на БАН.
Имаме данни, че в София земният трус е бил усетен по високите етажи на жилищните блокове, коментира сеизмологът.

Над 30 вторични труса бяха регистрирани след първото силно земетресение.
Нов трус от 3,5 по Рихтер бе отчетен в Егейско море в 16,23 ч., последван от по-силен трус от 3,7 в 16,32 ч. и няколко от 3,4 по Рихтер.

На сайта на Европейския сеизмологичен център първоначално се появи информация за земетресение с магнитуд 4,1 по Рихтер в Сърбия в 16.18 ч., която бе премахната минути по-късно.
Според нея епицентърът е бил на около 43 км североизточно от Ниш и на 136 км северозападно от София.
Имало е и земетресение в Сърбия, но то е било по-слабо от регистрираното в
16.16 часа в Егейско море, каза акад. Николай Милошев - директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география на БАН. Той уточни, че земният трус от Сърбия не е усетен у нас.
ИЗБРАНО