Това уточниха от Министерството на здравеопазването в отговор на много запитвания за прилагането на пълната забрана за тютюнопушене, която влезе в сила на 1 юни.

Един от най-често задаваните въпроси е бил кое място се смята за открито и в него може да се пуши. За закрито обществено място се приема помещение или пространство, което е покрито с покрив или навес и има най-малко три плътни стени/страни/, без значение от какъв материал са направени, нито дали структурата е постоянна. Открито обществено място пък е всяко проветриво място с естествена въздушна циркулация, което макар и с покрив или навес, има най-много две плътни стени, се казва в тълкувателното решение на ведомството, публикувано на неговия сайт.

Пушенето на открито към заведенията за хранене и развлечение е разрешено при условие, че откритата площ не е част от прилежащия терен на площадка за игра. Както вече стана ясно, пушенето на детски площадки е забранено. Границите им трябва да са ясно обособени и разграничени от останалата част на съответния обект - заведение, магазин, хотел, бензиностанция.
Забраната не се отнася за прилежащите тротоари на площадките за игра, уточниха от МЗ.

Пушенето на тераси и балкони също не е забранено.
На открити басейни може да се пуши, с изключение на случаите, когато там се провеждат спортни или културни прояви.
Паленето на цигари не е забранено и на прилежащите тротоари към висшите училища, а само на тротоарите към ясли, детски градини, училища, ученически общежития и места, където се предоставят социални услуги за деца.
Може да се пуши и в парковете, но не и на детските площадки, на места, където има прояви за деца, на спортни обекти там, нито в летните кина.

Не могат да се правят изключения от забраната на закрити обществени места, ако определено мероприятие е обявено за частно. Това не променя характера на обекта, ако той е закрито обществено място, и съответно не отпада прилагането на нормативно установените забрани, категорични са от министерството по повод опитите да се заобиколи забраната като се обявява, че в заведенията се провеждат частни партита.

Работодателят не е задължен да издава изрична заповед, но пред вид санкциите, които могат да му се наложат при нарушения, препоръчително е да информира по подходящ начин, включително чрез заповед, работещите в неговия обект за забраните за тютюнопушене.

7229 проверки на 6870 обекта са извършили здравните инспектори от РЗИ в цялата страна за периода от 1 до 10 юни. Съставени са само 16 акта за тютюнопушене на работно място, в училище, в обект за хранене и развлечение. Здравните инспектори са издали и 193 предписания за констатирани пропуски или неправилно интерпретиране на изискванията на закона, както и такива с превантивна цел, касаещи предотвратяване на тютюнопушенето.