16 процента имат просрочени до 12 месечни сметки, а още 18 процента са спрели да си плащат парното преди повече от една година. До момента "Топлофикация" е завела огромен брой съдебни и изпълнителни дела за над 120 милиона лева. Има обаче и още един парадокс - районни и окръжни съдилища в цялата страна масово интерпретират неправилно закона кога една сметка за парно става недължима и погасена по давност. Често пъти техните решения, с които осъждат длъжниците, противоречат с практиката на Върховния касационен съд и обслужват интереса на "Топлофикация".

"Топлофикация" счита, че сметките за парно се погасяват по давност и стават недължими чак след петата година. Така решават и съдебните районни състави в столицата и другите градове. Те не признават възраженията на длъжниците, че част от сметките са погасени по давност. Според решение на Върховния касационен съд обаче давността е само три години, а не пет. Националният омбудсман Константин Пенчев също беше изненадан как районните съдии прилагат закона. Въпреки правото, Топлофикация се надява длъжниците й да не търсят вратички в закона, а да си платят всички сметки, дори и тези, които са вече погасени по давност.

Само за 2009 година "Топлофикация" София отписа като несъбираеми 15 милиона лева неплащани с години сметки. За тях е настъпила погасителна давност. Тепърва предстои да се види от финансовия отчет за миналата година сметки за още колко милиона лева ще бъдат обявени за несъбираеми.

През всичките тези години и скандали с бившия директор на Топлофикация Валентин Димитров, известен като Вальо Топлото, дружеството остави с години свои длъжници да не си плащат сметките. За много голяма част от тях всяка година настъпва погасителна давност.