Пред bTV Меглена Русинова от Българска фотоволтаична асоциация заяви категорично, че ВЕИ не нарушава баланса и енергийната сигурност и няма основание да се спират централи.
В четвъртък ЕСО поиска ограничаване на производството на енергия от ВЕИ, заради претоварване в енергийната система. Ограничение бе наложено и на  АЕЦ "Козлодуй" и всички ел. централи.

„Централите се спират безконтролно и в нарушение на директиви и европейско законодателство. Как може да се наруши баланса, че нямаше дори слънце вчера", категорична беше Русинова.
Секторът е подал спешни сигнали към премиера, дори и главната прокуратура, заради ограничаването на мощностите.

Енергийният експерт Таско Ерменков подкрепи тезата на Русинова, че ДКЕВР трябва да действа като орган и да отмени таксата за достъп. Той заяви, че енергетиката не се управлява професионално и се получава като разговор за политика или футбол- „всеки разбира от това”. Ерменков коментира, че не е редно браншът да се разделя на вятър, въглища или слънце, а трябва обща енергийна политика.

Искам да успокоя всички - криза в енергетиката няма, заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев. Миналата година по същото време е имало отново ограничение при производството на електроенергия в АЕЦ "Козлодуй", допълни той.
"Системата сега е под по-голям стрес, но това не е причина за паника", добави той. Василев бе категоричен, че това не трябва да ни успокоява, а трябва да се предприемат мерки. Една от тях е да се намали производството на електроенергия от ВЕИ-та. Министърът обясни, че за размера на потреблението на ток в България, производството на електроенергия от възобновяеми източници е прекалено голяма.

Режимът на спиране на работа на АЕЦ „Козлодуй” не е опасен за реакторите, но не се препоръчва да продължи дълго. Това пък заяви Валентин Николов, изп.директор на АЕЦ "Козлодуй". Той поясни, че тъй като блоковете не са разчетени да работят на такъв режим има възможност за проблеми, например повишаване на вибрации в турбините. На въпрос дали и преди се е налагало спиране на мощности, Николов каза, че всяка година през март потреблението спада и се ограничава добив заради свръхпроизводство. Разликата сега е, че нямаме големи количества за изнасяне.

Решение на проблемите посочи Иван Хиновски от Българския енергиен форум. Като първа стъпка той определи понижаване на цената за пренос, което може да се направи от енергийния регулатор. Според него комисията чака зелена светлина от Министерски съвет или обществения съвет, чието заседание предстои днес. Промени в енергийния закон също ще помогнат.

Енергийният регулатор е независим – от него нищо не зависи, коментира Ерменков работата на ДКЕВР. Той определи началото на проблемите в бранша в това, че не са въвеждани пазарни механизми, а вместо това социални такива. „Потискахме цените, енергетиката беше социален сектор.  Въглищата например се правят не защото са нужни на електрическите централи, а за да дават работа на мините”, заяви той.

Така по думите на енергийния експерт може да се обясни назряващата социална криза и в миньорския бранш, който също страда от ниското потребление. За мините като бомба със закъснител потвърди и Хиновски, посочвайки огромни количества въглища, които стоят и чакат, а хората получават минимални заплати.