Ако облаците са благосклонни, небето ще бъде ярко осветено от Луната, добавя британският всекидневник.

Пълнолунието по начало буди интерес и е обект но различни тълкувания. Но извънредно рядко то се случва едновременно с лятно слънцестоене. Следващият подобен "синхрон" ще бъде след цели 46 години - на 21 юни 2062 г.

Съвпадението на пълнолуние и слънцестоене е много рядко явление - каза астрономът Боб Мернан. - Когато двете явления съвпадат, пълната Луна не само изгрява, когато залязва Слънцето, но е и противоположна на звездата ни във всяко друго отношение.

"Слънцето е супервисоко, така че Луната трябва да е суперниска. Затова светлината й преминава през по-плътен въздух. По това време на годината той често е влажен. Затова обикновено Луната е кехлибарена. Оттук и името Медена Луна" - каза Мернан.

Възможно е - също много рядко - пълнолуние да се случи близо до зимно слънцестоене. Тогава луната не е "медена", а "студена".

За лятното слънцестоене тази година край древния паметник Стоунхендж се очакват 25 000 души.

Този ден се смята за свещен по много езически обичаи. В българския фолклор той има отношение към "магическата" страна на Еньовден, 24 юни.

Популярно лятното слънцестоене в северното полукълбо е познато като най-дългия ден. От този момент нататък денят започва да се скъсява.