По-рано днес беглецът от испанското правосъдие беше задържан близо до границата с Дания заради издадена европейска заповед за арест.

Това предизвика хиляди хора със знамена да излязат по улиците на Барселона. По призива на радикалната сепаратистка групировка "Комитети за защита на републиката" протестиращите се стекоха на прочутия площад Лас Рамблас, скандирайки "Свобода за политическите затворници" и "Пучдемон е нашият президент". Те  първо се насочиха към сградата на делегацията на Европейската комисия в каталунската столица, но щом опитаха да се придвижат към представителството на испанското правителство в Каталуния, срещу тях се изправиха тежковъоръжени спецчасти.

Полицаите с екипировка борба с безредици удряха протестиращите с палки, за да отблъснат многолюдното множество, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Каталунската полиция блокира улицата и призова хората да не се събират. 

Междувременно прокуратурата в германския град Шлезвиг съобщи, че в понеделник Карлес Пучдемон ще бъде изправен пред съдия. Това явяване има за цел само да потвърди самоличността на задържания. След това регионалният съд ще трябва да реши дали той да бъде задържан под стража с оглед предаването му на Испания, заяви говорител на прокуратурата в Шлезвиг.

Не е ясно дали бившият каталунски премиер веднага ще бъде екстрадиран в Испания. Испанската прокуратура бе заявила днес, че работи в тясно сътрудничество с колегите си в Германия и агенцията на ЕС Евроджъст, за да предостави цялата информация, необходима за да бъде приведена в изпълнение европейската заповед за задържане на Пучдемон.

Ройтерс напомня, че системата за европейска заповед за арест, съществуваща от 2004 г. улеснява страните от ЕС да искат от други страни членки екстрадицията на лица, издирвани за престъпления, и отстранява от процеса взимането на политически решения. Страните от ЕС издават хиляди такива всяка година.

Пучдемон може да отнесе случая си до висшата съдебна инстанция на Германия, която през 2005 г. блокира екстрадирането в Испания въз основа на европейска заповед за задържане на германец от сирийски произход, заподозрян в принадлежност към Ал Кайда. Случаят на Мамун Дарказанли предизвика съдебен спор между двете страни, след като германският федерален Конституционен съд отказа да предаде Дарказанли, като заяви, че законите за екстрадиция на ЕС, измислени, за да ускорят предаването на заподозрени между страните членки, нарушават правата на германските граждани.

Пучдемон заяви преди време предпочитанието си да се бори против процеса на екстрадиция от Белгия, закъдето е пътувал в момента на задържането му, напомни говорителят на Пучдемон - Хоан Мария Пике.

"Премиерът пътуваше към Белгия, за да се постави, както винаги, на разположение на белгийското правосъдие", каза Пике пред Ройтерс.

Испанският Върховен съд издаде международна заповед за задържане за Пучдемон миналата година, но я оттегли през декември, за да избегне риска властите в Белгия да му дадат политическо убежище. Завчера съдията от Върховния съд на Испания Пабло Лареня потвърди обвиненията в бунт срещу 13 каталунски сепаратисти и издаде или поднови европейските и международни заповеди за задържане срешу шестима членове на бившето каталунско правителство, заминали за чужбина.

Пучдемон възнамерява да поиска политическо убежище в Германия, твърди в. "Килер нахрихтен". Ако той действително подаде такава молба, тя ще бъде разглеждана от агенцията за миграцията, заяви представител на министерството на вътрешните работи на провинция Шлезвиг-Холщайн. Дори и тогава обаче шансовете на Пучдемон да получи убежище са малки, понеже европейската заповед за арест като правило има приоритет пред подобна молба, отбелязва вестникът, цитиран от ТАСС.