Промените в Гражданския процесуален кодекс (ГПК) бяха свързани с отпадане на текстове, според които заповед за изпълнение, т.е. изпълнителен лист срещу длъжник, съдът може да издаде без да призовава длъжника.

Народното събрание се отметна от първоначално приетата идея за по-голяма защита на гражданите от произвола на частните съдебни изпълнители и отхвърли ключови предложения за промени в ГПК, предаде БГНЕС.

Поправките в ГПК бяха разгледани на второ четене в пленарна зала, като приети на първо четене ключови поправки бяха отхвърлени от мнозинството присъстващи в зала депутати.

На първо четене парламентът подкрепи предложение на Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт за отпадане на широко популярния сред длъжниците чл. 417 от ГПК, но днес с гласовете на ГЕРБ, ДПС и АБВ този член беше "спасен" и остана в ГПК.

"Видя се, че е налице едно банково мнозинство, в което участват ГЕРБ, ДПС и АБВ. И който ви каже, че АБВ е лява партия, повече не му вярвайте. Това е партия, която гласува против своите избиратели", коментира на брифинг в парламента депутатът от БСП Чавдар Георгиев, цитиран от БТА.

По думите му с гласуваните днес решения се е отнела възможността българските граждани да се защитават.

"Утре ще дойдат, ще ви опишат всичко и ще ви го вземат. Вие дори няма да разберете, че срещу вас има заведено производство", даде пример Георгиев.

"Днес беше отнета възможността да се защитават българските данъкоплатци, горко на всички ни. Утре ще дойдат, ще ни опишат всичко и ще ни го вземат. Дори няма да разберете, че има заведено производство, защото гласуваха и срещу това - да няма нормален начин на съобщение, че срещу вас има предявен иск", коментира Георгиев.

Той обяви, че БСП ще внесе отново предложения за промяна на ГПК, които да дадат възможност да се прегласуват тези позорни разпоредби.

"ГЕРБ за пореден път предадоха своите избиратели, редовите български граждани, които се задъхват под бремето на частните съдебни изпълнители и на банковия произвол", коментира Мая Манолова от БСП.

Тя припомни, че на първо четене промените са били подкрепени в зала, а днес са били отхвърлени без аргументи.

"У хората беше създадено фалшивото очакване, че ще бъдат намалени таксите на частните съдебни изпълнители, че ще бъде променено призоваването, че ще могат да обжалват оценките на недвижимите имоти, които са им изкарани на публична продан", заяви Манолова. Тя даде пример с жена, която е имала дълг от 180 лв. за ремонт на жилище, а сега трябва да плати 1173 лв.

Нормално ли е хора да бъдат съсипвани заради несъвършенства в законите и това мнозинство, начело с ГЕРБ, мотивирано по незнаен начин, се отметна от своето обещание и не подкрепи промените, коментира Мая Манолова.

Тя посочи, че "прословутият и омразен на гражданите чл. 417 от ГПК" е оцелял със 7 депутатски гласа. Според Манолова, "зачестилите посещения на банкери при представители на управляващите са дали своя резултат".

Данаил Кирилов от ГЕРБ заяви, че предложенията на депутата от ПФ Димитър Байрактаров, които днес не бяха приети, са частично и неефективно решение за балансиране на принудителното изпълнение по отношение на паричните задължения на граждани.

По повод обвиненията, че ГЕРБ на първо четене са подкрепили промените, а на второ са гласували обратното, Кирилов обясни, че на първо четене законопроектите се обсъждат по принцип.

"Ние не спорим по това, че ни предстои да извършим цялостен анализ и сериозна промяна в цялото изпълнително производство. Затова не сме отхвърлили категорично предложението на Димитър Байрактаров на първо четене", уточни Кирилов.