Откриха находки от времето на маите в пещера
Археолози попаднаха на кости от гигантски ленивци и руини от светилище, посветено на бога на търговията на маите, в най-голямата наводнена пещера в света.
"Археологическите находки, някои от които датират отпреди повече от 10 000 години, са съхранени много добре", заявиха учени от Националния институт по антропология и история на Мексико.
Находките са открити в наводнена пещера, която е дълга 347 км. Съставена е от две мрежи от наводнени пещери. Някои находки датират от плейстоцена. Открити са кости от гомфотериум (древен слон), гигантски ленивци и мечки, както и човешки кости, парчета керамика и скални рисунки. В едната от двете мрежи от пещери са открити стени, коридори, олтари, светилища и стълби.
"Древната цивилизация на маите смятала пещерите, по-специално онези от тях, които имат достъп до вода, за свещени места", отбелязаха учените. Археолозите открили също останки от обект, където маите почитали своя бог на какаото, войната и търговията.
До него водели стълби, построени в нещо като воден резервоар. Нивото на водата в пещерите се променяло през годините. Пещерите били използвани като водоизточник през периоди на суша.