След ден на оживени дебати в парламента, депутатите отхвърлиха вота на недоверие с 68 гласа срещу 42 гласа. Опозицията искаше да свали дясното коалиционно правителство на Никола Груевски с мотива, че то подклаждало напрежението между македонското мнозинство и многобройната абланска общност, съставляваща 25 процента от двумилионното население на страната, предаде БТА.

По време на дебатите бяха разменени остри реплики, включително и обиди между депутатите. Груевски обвини в манипулация и политически интриги лидерът на опозиционния Социалдемократически съюз (СДСМ) Бранко Цървенковски. Груевски припомни най-различни инциденти от преди десетина години, когато премиер бе Цървенковски. Според него сегашното правителство реагира адекватно на всяка провокация, включително и тези на представителите на албанското малцинство, които смениха имената на няколко училища и улици в страната, без да имат право за това.

В състава на правителството влиза и партията на албанците в Македония Демократичен съюз за интеграция. Отношенията между управляващата коалиция - ВМРО-ДПМНЕ и ДСИ обаче са белязани от напрежения.

От пролетта насам между впрочем отношенията между македонците и албанците в Македония пострадаха от няколко трагични събития. В средата на април труповете на петима македонци, застреляни с куршуми, бяха намерени близо до Скопие. Бяха арестувани трима души заради тяхното участие в убийството. Последваха инциденти между полицията и албански протестиращи, настояващи за освобождаването на арестуваните.

Преди това през март в Македония имаше инциденти, при които бяха ранени 15 души. Сблъсъците последваха убийството на двама албанци, застреляни от македонски полицай. Това престъпление както изглеждаше нямаше етнически мотиви.

Отношенията между македонците и албанците в Македония са белязани от напрежения още от 7-месечния конфликт, противопоставил през 2001 г. правителствените сили и Армията за национално освобождение. Конфликтът приключи с Охридското споразумение през август 2001 г., в което се предвижда предоставянето на повече права на албанското малцинство.

Неотдавна министърът на отбраната на Македония Фатмир Бесими, който е етнически албанец отдаде почит на бойците от АНО, загинали в конфликта през 2001 г. В отговор на това коалицията на Груевски внесе проект на закон за отпускане на пенсии на бившите военни от правителствените сили, които са се сражавали в конфликта, но не и на ветераните от АНО. В сраженията през 2001 г. бяха убити около 80 души.
ИЗБРАНО