Македонското правителство оцеля след вот на недоверие
Парламентът на Македония отхвърли вота на недоверие, внесен по инициатива на опозиционния Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ), предадоха световните агенции.
По време на дебатите бяха разменени остри реплики, включително и обиди между депутатите. Груевски обвини в манипулация и политически интриги лидерът на опозиционния Социалдемократически съюз (СДСМ) Бранко Цървенковски. Груевски припомни най-различни инциденти от преди десетина години, когато премиер бе Цървенковски. Според него сегашното правителство реагира адекватно на всяка провокация, включително и тези на представителите на албанското малцинство, които смениха имената на няколко училища и улици в страната, без да имат право за това.
В състава на правителството влиза и партията на албанците в Македония Демократичен съюз за интеграция. Отношенията между управляващата коалиция - ВМРО-ДПМНЕ и ДСИ обаче са белязани от напрежения.
От пролетта насам между впрочем отношенията между македонците и албанците в Македония пострадаха от няколко трагични събития. В средата на април труповете на петима македонци, застреляни с куршуми, бяха намерени близо до Скопие. Бяха арестувани трима души заради тяхното участие в убийството. Последваха инциденти между полицията и албански протестиращи, настояващи за освобождаването на арестуваните.
Преди това през март в Македония имаше инциденти, при които бяха ранени 15 души. Сблъсъците последваха убийството на двама албанци, застреляни от македонски полицай. Това престъпление както изглеждаше нямаше етнически мотиви.
Отношенията между македонците и албанците в Македония са белязани от напрежения още от 7-месечния конфликт, противопоставил през 2001 г. правителствените сили и Армията за национално освобождение. Конфликтът приключи с Охридското споразумение през август 2001 г., в което се предвижда предоставянето на повече права на албанското малцинство.
Неотдавна министърът на отбраната на Македония Фатмир Бесими, който е етнически албанец отдаде почит на бойците от АНО, загинали в конфликта през 2001 г. В отговор на това коалицията на Груевски внесе проект на закон за отпускане на пенсии на бившите военни от правителствените сили, които са се сражавали в конфликта, но не и на ветераните от АНО. В сраженията през 2001 г. бяха убити около 80 души.