В Истанбулската конвенция обществото видя голяма част от страховете си и затова този документ трябва да отлежи. Това каза по БНТ вицепремиерът Томислав Дончев.

Относно взаимоотношенията между членовете на Обединени патриоти и като цяло в коалицията, Дончев коментира, че политиката не е счетоводство, тя е страст и някои от разговорите са с по-висока температура.

Проблем с Европа като цяло нямаме, каза Томислав Дончев по повод изявленията на вицепремиера Валери Симеонов за германската евродепутатка Ска Келер. По думите му, това със сигурност поражда смут, с конкретни представители, в конкретния случай на Европейския парламент, инжектира по-висока доза емоции, което не винаги е полезно. Този тон не е типичен за Европа, посочи Дончев.

В декларацията, озаглавена "Да намажем ските на Ска Келер", от НФСБ протестираха остро срещу участието на Келер в протест в София срещу строежа на втори лифт в Пирин.От кабинета на премиера Борисов официално се разграничиха от позицията на Валери Симеонов.

По отношение на споровете, които се наблюдават между Обединените патриоти и ГЕРБ, Томислав Дончев каза, че това, че се водят коалиционни разговори на висок глас, които са достъпни за цялата общественост е едно. Парламентарната подкрепа за кабинета е нещо съвсем друго обаче и не бих правил пряка връзка между едното и другото, отбеляза той.

"Не знам кое би било плашещо, ако има теми, които се обсъждат, дори и с по-остър тон и теми, по отношение на които има спорове те да излизат публично или да се случват на място и начин, по който никой не разбира. Мисля, че самия факт, че дебатът тече публично, е по-добър, а това означава пълна прозрачност", каза Дончев.

В Истанбулската конвенция част от обществото видя голяма част от страховете си, не и без чужда помощ, отбеляза Томислав Дончев. Когато има подобна реакция, мъдрият политик никога не действа на инат. Това, с което на първо място трябва да се съобразява е дори емоциите и вълненията на гражданите.

Нека конвенцията да бъде сложена на страни, нека дебатът по отношение на нея да продължи и ако тя продължи през следващите години да няма подкрепа, няма да бъде ратифицирана, подчерта вицепремиерът.