Тя посети селищния празник на Припек, а по-късно се срещна с активисти на ГЕРБ в Джебел, предаде БГНЕС.

"Трудно ми е да бъда оригинална, защото това е въпрос, който ми е задаван много пъти и отговорът е толкова ясен, че мисля да не му отделяме голямо внимание, за да не влиза името му за пореден път в медиите", заяви Цачева в отговор на любопитството кой е рекордьорът по отсъствия от пленарната зала, като визира вечно липсващия лидер на ДПС Ахмед Доган.

"Работата на народния представител основно е в НС, но той трябва да бъде и сред своите съграждани и избиратели. Има народни представители, които може би са отдадени само на втората част от своите ангажименти и считат, че може и да не се посещава Народното събрание", посочи тя.

Цачева обясни, че няма механизъм в нашата Конституция за отзоваване на вечно отсъстващи депутати, след като веднъж те са избрани от гражданите на един район. Според нея паричната санкция дисциплинира депутатите.

"Спрямо определени народни представители такава санкция не е достатъчно ефективна, тъй като те не разчитат само на възнаграждението от парламента. Аз обаче съм доволна, защото така с наложените имуществени санкции ние спестяваме немалко пари всяка година, които връщаме в общия държавен бюджет", каза Цачева.

В отговор на въпрос ще има ли нови промени в Изборния кодекс, тя заяви, че "не всичко би могло да бъде предвидено, нужно е да се поиграе". "Не е невъзможно да се направят промени. В момента с председателя на правната комисия Искра Фидосова се обсъждат варианти. Така, че във времето, оставащо до изборите, можем да направим промени, но не и основни и генерални непосредствено преди вота", посочи тя.

Цачева огласи, че след лятната ваканция през септември ГЕРБ ще бъде официално в предизборна кампания.

"Изборният кодекс на практика събра действащите преди това закони за различните видове избори. Приемането му трябваше да направи така, че онези порочни практики за манипулиране на гласове и резултати да бъдат преодолени. Аз съм убедена, че успяхме да ги преодолеем специално за смесените региони, които са в близост до Турция, където живеят много български граждани, а нормите дадоха резултат", коментира Цачева.

За ликвидирането на практиката да се купуват гласове тя каза, че въпросът е анализиран много и от Изпълнителната комисия на ГЕРБ, и в парламентарната група на управляващото мнозинство.

"Вече има политическа воля за това да се въведат специални разузнавателни средства за проследяване на брокерите, които се занимават с тези практики. Те не работят за имиджа на България в международен план. В Закона за СРС е нормата, а не в Избирателния кодекс. Нормите в кодекса са много добри, но зависи как се прилагат", заяви председателят на НС.

Цачева обясни, че като престъпление купуването и продаването на гласове се наказва с лишаване от свобода до 5 години, а СРС се прилагат за тежки деяния, които се наказват с над 5 години. "Трябва да се пипне една норма и простичко да се каже, че СРС ще се прилага и при изборното брокерство. Създадохме комисия в НС, Искра Фидосова обяви готвената промяна за прилагането на СРС и при търговията с гласовете", посочи Цачева.