Това обяви Али Есауи, представител на съвета след срещата си с френския президент Никола Саркози, предаде АФП, цитирана от БТА.
Европейският парламент вече излезе със становище ЕС да признае Преходния национален съвет на Либия.

В съобщението на президентската канцелария се посочва, че Франция е първата страна в света, която признава Преходния национален съвет на Либия като "законен представител на либийския народ".
"Въз основа на това признаване ние ще открием дипломатическо представителство, наше посолство, в Париж, а в Бенгази ще бъде изпратен френски посланик", подчерта Есауи.
Вторият по големина източен либийски град отдавна е под контрола на опозиционните сили.

Френският посланик ще бъде временно базиран в Бенгази, преди да се завърне в Триполи.

Признавайки за законен представител на либийския народ Преходния национален съвет, обединяващ опозицията срещу Муамар Кадафи, Париж смая европейските си партньори, предаде Франс прес. "Диалог с опозицията - да. Но признаване на ПНС като единствен законен представител е малко прибързано", каза в Брюксел европейски дипломат. Той призна, че ходът на Париж е изненадал европейските страни, чиито външни министри разискваха днес в Брюксел събитията в Либия.

Съобщението за решението на Париж бе направено ден преди извънредната среща на високо равнище на ЕС утре в Брюксел, която ще бъде посветена изцяло на обстановката в Либия. Очаква се президентът Никола Саркози да предложи "глобален план" за преодоляване на кризата в Либия, посочва АФП.

По-късно източник, запознат с дискусиите на европейските лидери съобщи, че френският президент Никола Саркози ще предложи на европейските лидери извършването на въздушни удари срещу щаба на либийския лидер Муамар Кадафи, предаде "Фокус". Според източника френският държавен глава ще предложи бомбени "удари на извънредно ограничен брой обекти, които са източник на най-смъртоносните операции" на лоялните на Кадафи сили.

Правителството на Германия се отнася скептично към искането на Европейския парламент ЕС да признае Преходния национален съвет за представител на Либия, заяви в публикувано днес интервю държавният министър в германското външно министерство Вернер Хойер, цитиран от ИТАР-ТАСС. В интервюто за "Франкфуртер рундшау" Хойер изразява мнение, че ситуацията в Либия още не е достатъчно ясна, за да се вземе решение какво да се прави.
"Структурите на новата изпълнителна власт в Джамахирията още не са видими", казва министърът, като добавя, че е важно да се започне диалог с новите политически сили в Либия.

По-късно по повод  идеята за признаване на официален статут на опозиционното движение с център Бенгази, външният министър на България Николай Младенов посочи, че българската позиция е да признаваме държави, а не движения. Общата позиция на ЕС е, че трябва да сме добре запознати със ситуацията на място - както в Триполи, така и в Бенгази, да се чуят мненията на всички групи в Либия, които излязоха на сцената, допълни той.

Междувременно либийското правителство започна да оказва дипломатически натиск, за да попречи на ЕС и НАТО да предприемат строги действия, предаде АП. Либийският пратеник Мохамед Тахир Сияла се срещна днес с двама служители от гръцкото външно министерство. Подобни преговори имаше в Лисабон вчера с португалския външен министър Луиш Амаду.

Последна актуализация в 16.42 ч.