Първи данни във Великобритания: 52,4% са за напускане на ЕС
Надмощие на привържениците на напускането на Европейския съюз, сочат първите резултати от остро оспорвания референдум във Великобритания, предаде Ройтерс.
След преброяването на гласовете в първите 13 от общо 382 избирателни района 52,4% са „за” приключване на продължилото 43 години членство на страната в ЕС, а в полза на нейното оставане в съюза са 47,6 на сто.
Би Би Си отбелязва, че първите резултати на двата лагера са много близки, а активността изглежда по-висока, отколкото при парламентарни избори.
След преброяването в 15 района гласовете "за" оставане в ЕС са 48,5%, а "за" Брекзит (напускане) - 51,5 на сто.
Но е прекалено рано да се установи твърда тенденция в състезанието, в което двата лагера остават с много близки резултати, отбелязва Ройтерс.
Найджъл Фараж, лидер на популистката Партия на независимостта на Обединеното кралство заяви по "Скай нюз", след като снощи гласуването приключи:
"Кампанията за референдума беше изключителна, участието изглежда рядко високо и изглежда, че "Остани" (в ЕС) ще надделее."
Фараж е пояснил, че предсказанието му се основава на "онова, което знам от някои мои приятели на финансовите пазари".
По същата телевизия Тереза Вилиърс, министър в правителството, която също агитираше за Брекзит, сподели усещането си, че лагерът "Остани" е победил.
Коментарите на Фараж и сондажите, които дава преднина на "Остани" изтласкаха курса на паунда до найвисоко му равнище тази година - над 1,50 щатски долара.
Но той после пропадна, след като преброяването на гласовете в североизточния град Съндърленд, показа по-силен от очакваното вот за изваждане на Великобритания от ЕС.
Лирата стерлинга загуби над 6 цента - до $1,4351, преди да се установи на около 1,46 долара при крайно подвижно търгуване, отбеляза Ройтерс.
За впечатляващ интерес към изхода от вчерашното гласуване говори скокът на търсенията в Гугъл, за който предават ТАСС и БТА.
Само за един час тази сутрин с над 250 на сто са се увеличили питанията "какво става, ако напуснем ЕС", съобщи компанията Гугъл.