Изображението представя две жени, танцуващи край мъж със скиптър и лавров венец. Експертите смятат, че разкритото е част от по-голяма мозайка, посветена на бога на виното Дионис.
Уникалната находка с размери 7 х 3,5 м е само на 30 метра от една от крепостните стени на Августа Траяна.

Специалистите определиха изработката на мозайката като много реалистична.

"Мозайката датира около 3 век, изображението е на Селен, който води две вакханки – и тримата са от свитата на Бог Дионис, съобщи Димитър Янков, ръководител на екипа археолози, изследвал находката и главен уредник на Регионален исторически музей Стара Загора, предаде "Фокус".

„Сложните фигури на танцуващите жени говорят за изработката на голям майстор. Само синьото по одеждите е в 5 нюанса, а червеното варира от розово до тъмночервено. Фигурите са много изящни, едната от жените е с кастанети с двете ръце, другата е с музикални инструменти. Диплите на дрехите им са нагънати така, че загатват сгънато коляно. Глезените им са открити и има движение в краката. Има невероятна игра на светлини и сенки. Водещата фигура на Селен подканя останалите две да го последват. Ако продължим с разкопаването, се надяваме да открием още фигури, сред които да е и на бог Дионис”, разказа Димитър Янков.

Красотата на мозайката дава на археолозите едно от предположенията – че вероятно сградата не е частна, а е храм на бог Дионис. Тя се намира на 30 метра от една от крепостните стени на Августа Траяна.

Мозайката е изградена с техниката на 1800 г. „опус тесалатум” и размерите на парчетата е 1 см, каза Никола Стоянов, скулптор и реставратор. По думите му сложно и безкрайно отговорно е отлепването на мозайката и пренасянето й за да бъде консервирана и след това изложена.
Засега предвиденото място е на Античната улица в самата сграда на Регионалния исторически музей. Най-доброто възможно решение е мозайката да бъде съхранена и изложена на място, но имотът е частна собственост.

Инвеститорът на обекта е строителният предприемач Марин Гундашев, а собственик на съседната къща - журналистка от вестник „Старозагорски новини“ Росица Ранчева, съобщи Дарик.
Гундашев е финасирал археологическите разкопки, което според директора на музея Светла Димитрова е уникално като жест.