Най-напред той отговори на въпрос на синия депутат Иван Иванов за мерките за оздравяване на финансовото състояние на НЕК, предаде „Фокус”.
Иванов каза, че вина за голямата задлъжнялост на НЕК имат самата компания и ДКЕВР. Според него най-сериозните причини за състоянието на НЕК са проектите АЕЦ „Белене” и „Цанков камък”.

Министър Добрев се съгласи, че това са причините. От 2 милиарда лева задължения на НЕК, 1.5 милиарда лева е плащането по АЕЦ „Белене", уточни той. По думите му, ако е била учредена проектна компания, "тя щеше да търси финансиране, а не да се прави НЕК заложник".
Изплатените лихви по кредите за „Цанков камък” и АЕЦ „Белене” са 213 млн. лв., добави Делян Добрев.

Неотдавна руски медии цитираха неназован източник от "Росатом", според когото “ако този иск (срещу НЕК за прекратяване на проекта "Белене") доведе до банкрут Националната електрическа компания, което е много вероятно, руската страна е готова да вземе активите на НЕК”.
Несериозно е някой да иска активите на НЕК, категоричен бе в отговор премиерът Бойко Борисов.

По-късно на въпрос на депутата Мартин Димитров за иска от "Атомстройекспорт" за компенсации Добрев отговори, че от 6 месеца българската страна готви "юридическа защита за арбитраж по договора за АЕЦ „Белене”".
Това е една каша, забъркана от БСП, и България е изнудвана с 1 милиард евро, каза Димитров и допълни, че Русия иска проектът да се възкреси.

Този иск е напълно неоснователен, категоричен е Добрев, който обаче призова за сдържаност по темата.

„Русия е напълно наясно, че няма да получи 1 милиард евро. Целта е оказване на политически натиск и може би касае „Южен поток”, каза Димитров. Според него този иск на Русия е част от по-широка стратегия и не трябва да има подценяване. Никоя руска компания няма да отправи иск, ако Владимир Путин не е информиран, коментира бившият лидер на СДС.

Делян Добрев изрази надежда парламентарна анкетна комисия да разсекрети всички договори, свързани с АЕЦ "Белене".
Пред журналисти той зададе въпроса "защо вземаме решение готовият корпус на реактор да го разрушим, за да направим два нови, същият този блок да го продадем за 78 милиона евро и той вече да работи в Русия от известно време и да произвежда електроенергия", цитира го БНР.
Този блок е бил същият като Пети и Шести на "Козлодуй" и самото разрушаване е струвало 109 милиона евро, добави Добрев и продължи: "Този същият договор за 109 милиона евро е този, който е сключен без процедура по Закона за обществените поръчки в България. Впоследствие е даден на четири български фирми".
По този повод дори дошло писмо от "Атомстройекспорт", които казали, "че по този начин това споразумение нарушава законите в България, и че трябва да бъде направена процедура по ЗОП".