Това мнение изрази пред журналисти председателят на Българския лекарски съюз /БЛС/ д-р Венцислав Грозев след среща между министъра на здравеопазването Илко Семерджиев и представители на НЗОК и БЛС, цитиран от БТА.

Той каза, че засега не е обсъждана текстовата част на НРД, а само финансовите параметри и допълни, че те не са много по-различни от предложението на съсловната организация.

Вчера министърът на здравеопазването Илко Семерджиев е призовал членовете на Надзорния съвет на НЗОК да се засили контролът върху финансирането на медицинската помощ.

Той напомни, че новият Надзорен съвет започва работа при заварен голям дефицит в бюджета на Здравната каса - около 124 милиона лева, който ще тежи на системата през цялата 2017 година.

От БЛС настояваха за преразпределение на бюджета на НЗОК, като се очаква това да се договори и постигне, каза още Грозев. Предвижда се увеличение на средствата в извънболничната и в болничната помощ, без да се нарушава макрорамката. Грозев добави, че БЛС предлага и увеличение на цените на някои клинични пътеки.

В отговор на въпрос дали предстои отмяна на лимитите в болничната помощ Грозев каза, че се обсъжда нормално финансиране и гъвкавост чрез 4-месечно бюджетиране, което ще осигури спокойствие в системата. Според него 4-месечните бюджети дават повече възможности да се прецени дейността на лечебните заведения, обясни той.

До 25 февруари преговорите по НРД трябва да са приключили. Проектът на Национален рамков договор за тази година е публикуван на интернет страницата на НЗОК за обществено обсъждане.

Множество последователни кризи всъщност правят една перманентна. Като че ли това може да е по-точното означение на състоянието на нашата здравна система, каза пред БНР председателят на УС на Центъра за защита на правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров преди днешната кръгла маса за кризите в здравеопазването.

Нашата идея е да предложим две неща - стратегически какви неща трябва да се променят и какви цели трябва да се преследват и в краткосрочен план. Например, премахване на монопола на Здравната каса е дългосрочна задача. Тя не може да стане за един ден. Няма да може вероятно да се реализира и за една година. Но има други мерки - да речем проблемите с медицинските стандарти, които могат да бъдат решени в следващите няколко месеца.

Кацаров изтъкна, че възможностите за преговори по темата „Здравеопазване“ със служебния кабинет са силно ограничени, тъй като разрешаването на повечето проблеми изисква промяна на закони.

Специалистът изрази надежда темата за здравеопазването да не се ограничава само до пръстовия идентификатор в следващия парламент: