"Китай, най-големият кредитор на единствената световна суперсила, има пълното право да поиска от САЩ да се заемат с решаването на структурните проблеми на дълга и да гарантират безопасността на китайските валутни резерви в долари", се посочва в коментар, излъчен от китайската осведомителна агенция Синхуа.

Пекин настоява за международно наблюдение на проблема с американския долар и смята, че едно от възможните решения е въвеждането на нова, стабилна валута за валутните резерви, за да се избегне катастрофа.

Международната рейтингова агенция "Стандард енд Пуърс" понижи вчера кредитния рейтинг на САЩ за пръв път от 1941 г. Оценката на държавния дълг на САЩ, която досега бе максималната "ААА", бе понижена с една степен до "АА+".

Реакциите
Междувременно стана ясно, че финансовите министри и управителите на централните банки на страните от Г-7 ще обсъдят по телефона днес или утре смута, обхванал финансовите пазари, заяви европейски дипломатически източник, цитиран от Ройтерс и БТА. Според източника вчерашното решение на рейтинговата агенция "Стандард енд Пуърс" да понижи кредитния рейтинг на САЩ е добавило глобално измерение към дълговата криза в еврозоната, пораждайки нуждата от международна координация. "Г-7 ще проведе обсъждане по телефона. Още не е потвърдено дали това ще стане на един или на два етапа, довечера и утре", каза източникът. Френският министър на икономиката, финансите и промишлеността Франсоа Бароен, чиято страна в момента е председател на Г-7 и Г-20, заяви по радиото, че е прекалено рано да се каже дали ще има скорошна среща на Г-7. Финансовите министри и управителите на централните банки на страните от Г-7 имат насрочена среща за началото на септември в Марсилия.

Франция има пълно доверие в стабилността на американската икономика, заяви още Франсоа Бароен, първият европейски министър, който прави изявление след понижаването на кредитния рейтинг на САЩ.

Финансовото министерство на Русия не вижда опасност от понижаването на кредитния рейтинг на САЩ, тъй като голяма разлика между рейтинга ААА и АА+ няма, заяви днес заместник-министърът на финансите Сергей Сторчак, цитиран от Франс прес. "Тази ситуация промени позицията на пазара на кредитоискателя, тоест на самите САЩ, а от гледна точка на инвеститора нищо не се променя", отбеляза в интервю за "Руската новинарска служба" Сторчак.

Британският министър на бизнеса, иновациите и професионалното обучение Винсънт Кейбъл заяви, че понижаването на оценката на САЩ е било предвидимо, предаде Франс прес. Относно дълговата криза в Еврозоната Кейбъл посочи, че страните от тази зона трябва да координират повече действията си. По отношение на Италия той подчерта, че никой не мисли, че тази страна е в ситуация на неплатежоспособност.

Какво е влиянието върху българската икономика
Дълговите кризи в Европа и САЩ ще се отразят негативно и на българската икономика. Това каза пред БНР икономическият анализатор Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията по повод новината за понижението на кредитния рейтинг на САЩ. Можем да очакваме, че това намаляване на рейтинга на САЩ ще се отрази неблагоприятно върху българската икономика, тъй като това ще доведе до по-голяма нестабилност на международните пазари, оттам и за финансирането, за компаниите и за потреблението, заяви още Руслан Стефанов.

Икономистът Лъчезар Богданов от неправителствената организация Industry Watch коментира, че българският бизнес трябва да следи все по-активно какво се случва на глобалните пазари.
"Със сигурност това, което може да ни чака, е или по-висока инфлация в глобален мащаб, тоест по-високи цени на суровини, на енергия, на материали, или затягане допълнително във финансовия сектор.

Една нова рецесия би означавала ново свиване на кредитирането, вдигане на лихвите, или за съжаление комбинация от двете, каквото се е случвало в историята. Така че, макар българският бизнес и българският финансов сектор да е относително здрав и незасегнат от тези дългови кризи, косвено чрез евентуално свиване или стагниране на икономиката в Еврозоната и в САЩ, безспорно ще понесе негативен ефект", подчертава Богданов.