САЩ призовават всички съюзнически страни да помогнат да бъде уреден въпросът с нарастващия брой чуждестранни бойци, които биват пленявани от подкрепяната от Вашингтон военна коалиция Сирийски демократични сили, пише Лолита Балдър от Асошиейтед прес, в материал, цитиран от БТА.

Американците отстояват становището, че джихадистите трябва да бъдат предадени на родните си страни, където да се изправят пред правосъдието.

Очаква се на конференция тази седмица в Рим американският министър на отбраната Джеймс Матис да повдигне въпроса пред останалите членове на международната коалиция срещу "Ислямска държава" в Ирак и Сирия.
Сирийските демократични сили в момента държат хиляди пленници от групировката, включително стотици чуждестранни бойци от различни държави.

Въпросът стана още по-актуален през последните дни, след съобщението, че Сирийските демократични сили са заловили двама известни членове на клетка на "Ислямска държава", познати с прозвището "Бийтълс" и обезглавяването на заложници.

Американските власти заявиха, че не стои като вариант изпращането на двамата в затвора Гуантанамо. Британското ръководство обаче заяви, че не иска мъжете да бъдат върнати в Обединеното кралство.

"Работим с коалицията по въпроса за пленените чуждестранни бойци и като цяло очакваме тези пленници да бъдат върнати на властите в родните си страни", каза Катрин Уийлбарджър, заместник помощник-министър на отбраната на САЩ по въпросите на международната сигурност. "Министрите на отбраната имат задължението и възможността да обяснят на колегите си от своите правителства важността на това за мисията и кампанията - да направят така, че да се намери решение на този проблем."

Пред репортери, съпровождащи Матис в пътуването му до Европа, Уийлбарджър заяви, че основната цел е бойците да бъдат държани далеч от фронтовата линия и да не могат да отиват в други градове.

"Проблемът с капацитета е съвсем реален", каза тя, отбелязвайки, че в един момент Сирийските демократични сили са залавяли по 40 екстремисти на ден. "Успехът на кампанията означава, че все повече хора излизат от бойното поле. Тези обекти (за задържане) в крайна сметка ще се препълнят."

Американските военни потвърдиха, че Ел Шафи Елшейх и Алекзанда Коти, които са израснали в Лондон, са били заловени в началото на януари в Източна Сирия.
Представители на САЩ са разпитали двамата мъже, които бяха част от клетката на "Ислямска държава" похитила, изтезавала и обезглавила над двайсет заложници, включително американските журналисти Джеймс Фоули и Стивън Сотлоф и американския хуманитарен работник Питър Касиг.

За "Ислямска държава" воюваха стотици чуждестранни граждани, докато превземаше обширни територии от Сирия, което породи безпокойство, че те ще донесат със себе си тероризъм, ако някога се върнат в родните си страни.
Правната страна на въпроса се явява обезсърчителен фактор.

Повечето страни, включително САЩ, не биха искали да приемат такива пленници, ако не разполагат с доказателства да започнат съдебно преследване срещу тях, а при подобни пленявания на фронта често пъти е трудно да се съберат такива доказателства.

Макар и официално да се заявява, че Гуантанамо не е реален вариант за двамата британски екстремисти, остава отворен въпросът по какъв начин ще се използва затворът в бъдеще.

Миналия месец президентът Доналд Тръмп издаде указ, според който обектът ще продължи да работи, а това от своя страна породи спекулации, че е възможно там да бъдат докарани още затворници.

Редица съюзници на САЩ обаче открито отправиха критики за използването на Гуантанамо, където затворниците биват държани с години, без срещу тях да се водят съдебни процеси. Според експерти самото учреждение служи като вербовъчно средство за екстремистки организации.

Бивши заложници на "Ислямска държава" и роднини на жертвите на групировката поддържат становище, че Елшейх и Коти трябва да бъдат съдени.

Френският журналист Никола Енен, който беше държан от мъжете и техните другари в продължение на десет месеца, заяви, че иска правосъдие, както и че тези мъже трябва да бъдат съдени във Великобритания, а не да бъдат изпращани в Гуантанамо, защото отмъщението само ще породи още насилие.
"Това, което търся аз, е правосъдие, а Гуантанамо е отказ от правосъдие", заяви той пред Асошиейтед прес.

Уийлбарджър каза, че проблемът с пленниците е само един от въпросите, които министрите на отбраната ще обсъждат на конференцията.
Групировката "Ислямска държава" до голяма степен беше разгромена в Ирак и е пред унищожение в Сирия, където все още действат екстремисти в отделни анклави по поречието на река Ефрат, край иракската граница и на други, разпръснати едно от друго места. Поради това коалицията измества акцента си от бойните операции към стабилизиране на обстановката.

"Има много въпроси за това какво предстои", каза Матис.
Той заяви, че сред предстоящите бъдещи действия е да се направи така, че да се открият и премахнат всякакви взривни устройства, училищата да отворят врати и да се осигури достъп до чиста питейна вода. 
ИЗБРАНО