Николай Банев остава за постоянно в ареста, защото все още има опасност да се укрие и да извърши престъпление, ако е на свобода, а най-тежката мярка за неотклонение не пречи той да получава адекватно лечение в болница. Това реши окончателно състав на Апелативния специализиран наказателен съд (АСНС) с председател Красимира Костова и докладчик Магдалена Лазарова.

Преди две седмици Спецсъдът за пореден път отказа да пусне бизнесмена дори и под домашен арест, за да може да лекува туморно образувание.

Защитата на бизнесмена обжалва определението, като акцентира на продължаващото над една година задържане и здравословното му състояние, а прокуратурата не е възразила, съобщи lex.bg.

Апелативните съдии обаче споделят извода на съдия Комсалов, който се позова и на заключение на медицинска експертиза, според което въпросното образувание е доброкачествено и подлежи на отстраняване, което обаче не налага промяна на мярката за неотклонение.

За да не пуснат Банев от ареста, съдиите припомнят, че е бил издирван и задържан във Франция, че в ареста е водил разговори с чужденци и търсил съдействие за убежище в Русия, като подчертават и финансовите му възможности, които позволяват да се укрие.

Съдът отбелязва още, че Банев е подсъдим за тежки престъпления, а друго разследване срещу него още не е приключило.

"Последното обстоятелство налага заключението, че на този етап, макар и със значително занижен интензитет, опасността от извършване на престъпление не може да бъде напълно изключена, въпреки липсата на предходно осъждане", се казва в определението на съда.

Според АСНС задържането под стража е единствената адекватна мярка за Банев, предвид и очакваната продължителност и тежест на делото, което съдържало 242 явни и 9 класифицирани тома и предстояли разпити на много свидетели, както и изслушване на експертизи.

"Предписаното оперативно лечение и предоперативна подготовка могат да бъдат осъществени чрез привеждането на подсъдимия в съответното лечебно заведение, като впоследствие след установяване на вида на туморната формация и евентуално назначеното лечение не съществува пречка да бъде извършена нова преценка относно подходящата мярка за процесуална принуда", пишат в заключение апелативните съдии.

Преди дни Апелативният съд в Бургас издаде обезпечителна заповед, с която допуснал обезпечение на бъдещ иск на КПКОНПИ за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество от Николай, Евгения и Мария Баневи на стойност 141 820 225,19 лева.

Съдът е наложил запор на поименни акции и дружествени дялове от капитала на търговски дружества на Баневи, на движими вещи, иззети от Специализираната прокуратура (златни кюлчета и накити, часовници, монети и др.), на средства в банкови сметки, както и на моторна яхта.

Николай, Евгения и Мария Баневи са обвинени от Специализираната прокуратура за участие в организирана престъпна група (ръководена от Николай Банев) създадена с цел данъчни престъпления, пране на пари и длъжностни присвоявания. Според прокуратурата тримата са "изпрали" над 1 милиард лева и са присвоили 84 млн. лева.