Обвинителният акт за катастрофата край плевенското Телиш в края на март, при която загина 12-годишната Сияна Попова, е внесен в съда, съобщи на брифинг окръжният прокурор на София Наталия Николова.

Тя посочи, че разследването е приключено за по-малко от месец и половина, като са извършени множество процесуални действия. Материалите по делото са в 12 тома.

"Обвинения бяха повдигнати на шофьора на товарния автомобил, който в момента е под постоянен арест", добави прокурор Николова.

Шофьорът Георги Александров е обвинен за причиняване на тежко пътнотранспортно произшествие и причиняване на смърт по непредпазливост. Той е шофирал с 13 км/ч над допустимите 70 км/ч, допълни заместник-окръжният прокурор на София и наблюдаващ прокурор Христина Лулчева. Според заключението на вещите лица, извършили автотехническата експертиза, причината за инцидента е изцяло в поведението на водача на товарната композиция, който е управлявал превозното средство с пълен товар, с несъобразена за пътния участък скорост и при наличните пътни условия в зоната на завой, при наличие на дъжд, мокър асфалт и неравна пътна настилка.

Санкцията, която се предвижда в Наказателния кодекс, е от 5 до 15 г. лишаване от свобода". 

"Съгласно заключението на автотехническата експертиза причините за настъпването на ПТП са изцяло под действията на водача на товарния автомобил", категорична е прокурор Лулчева.

Разпитани са над 20 свидетели, 6 съдебни експертизи са приобщени към доказателствената съвкупност и е извършен следствен експеримент в хода на разследването.

Георги Александров има 12 глоби за превишена скорост. Те са от 2013 до 2024 г. Реабилитиран е по право, има стара присъда за каране пиян и че е карал с отнета книжка. Те са от 2010 и 2011 година и са от съдилищата в Благоевград и Дупница. 2 пъти е с присъди за по 10 месеца без книжка и веднъж за 13 месеца.

Прокурор Наталия Николова обясни, че от делото са били отделени материали за длъжностни лица от АПИ, касаещи пътната инфраструктура, които са били изпратени в Софийската градска прокуратура.

Инцидентът стана на 31 март на пътя между Плевен и Луковит в района на местността Хумата. 65-годишният водач на влекач "Мерцедес" с прикачено полуремарке на ляв завой е изгубил контрол над управлението и е ударил насрещно движещ се в посока Плевен лек автомобил "Пежо", в който са пътували Сияна и нейните баба и дядо.

12-годишното момиче издъхна на път за болницата. Дядо й - 57-годишният плевенски пожарникар Георги Ламбев, спасил животите на десетки хора при подобни инциденти, е в изключително тежко състояние в реанимация с черепно-мозъчна травма и счупени крайници. Бабата оцеля - тя е видяла в линейката края на внучката си.

След трагичния случай премиерът Росен Желязков свика съвещание, посветено на пътната безопасност и борбата срещу войната по пътищата, в Министерския съвет. На него беше отбелязано, че започва обезопасяването на 36 критични пътни участъци, а сред целите на кабинета е намаляване с 20% на загиналите и пострадалите по пътищата у нас.

В участъка на пътя при село Телиш 35% от тежкотоварните автомобили са преминали с превишена скорост, като някои от тях са карали със 140 км/ч., съобщи председателят на Управителния съвет (УС) на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) Йордан Вълчев пред журналисти след съвещанието. Вълчев каза, че през миналата година АПИ е възложила в Плевенско дейности за пътя, където стана инцидентът с момиченцето Сияна, на стойност 3 млн. лв., което е два пъти повече от направеното преди това.

Тежката катастрофа стана повод за протести в страната с искания за спешни мерки за спиране на "войната" по пътищата. За нов Наказателен кодекс (НК), нов Наказателно-процесуален кодекс (НПК) и нов Закон за движение по пътищата настоя пред депутатите в парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси Николай Попов, бащата на Сияна.

За 130 часа работа на камерите за скорост са заснети 950 нарушения на отсечката Радомирци - Телиш, каза комисар Валентин Георгиев, началник отдел "Охранителна полиция" при ОД на МВР в Плевен. Целият трафик минава по тази пътна артерия и това е сериозно предизвикателство както за водачите, така и за полицейските екипи, които непрекъснато дават дежурства в района, посочи той.