Министерство на вътрешните работи депозира жалба до Софийската апелативна прокуратура с искане да се отмени като неправилно и незаконосъобразно постановлението от 28 март т.г. на Софийската градска прокуратура, с което е отказано образуване на досъдебно производство и се прекратява предварителна проверка за нарушаването на карантина от народен представител, съобщиха от МВР.

На 21 февруари тази година с писмо до главния прокурор на България Иван Гешев, МВР изпрати на ВКП документи, свързани с нарушаването на карантина от депутата от ГЕРБ Бранимир Балачев. Поводът беше получена от полицията информация, че депутатът е нарушил предписанията на РЗИ и по времето, когато е трябвало да бъде в изолация заради Covid-19, се е явил като адвокат по дела в Районния съд във Варна. По случая беше образувана преписка в ОДМВР-Варна. Веднага след като стана факт Постановлението на СГП, МВР заяви намерението да го обжалва.

В жалбата се посочва, че обективен анализ на събраните материали сочи наличието на достатъчно данни за образуване на досъдебно производство и започване на разследване за извършено деяние по смисъла на чл. 355 от НК. Изложени са подробно съображенията за това.

Констатира се, че въпреки изброените безспорни факти за осъществен от депутата състав на престъпление по смисъла на Наказателния кодекс и то - квалифициран, прокуратурата отказва да образува досъдебно производство, което насочва към извода за създаден дисонанс в отношението на прокуратурата. Припомня се, че такава благосклонност не е проявена към останалите над 1200 граждани, осъдени с влезли в сила присъди за периода 2020-2021 г., именно за нарушаване на предписанието си за задължително домашно лечение на коронавирус, като голяма част от тези присъди са ефективни.

Образуваните досъдебни производства по чл. 355 от НК през 2021 г. са 1418 на брой, съгласно официалните данни на МВР за осъществен контрол по спазване на противоепидемичните мерки. Фактите навеждат до извода, че СГП не прилага законите точно и еднакво спрямо всички граждани на България.

"Очевидно СГП отказва да изпълни основната си функция - да следи за спазването на законността, като привлече към отговорност лицата, извършили престъпление. По този начин се постига резултат, който е несъвместим с принципите на правовата държава - толериране на определени правонарушители и създаване на условия за незачитане на законите от обществото. Правният мир и общественото мнение изискват въздигане на справедливостта като основен принцип, а в конкретния случай е пренебрегнат", е категоричната позиция на МВР, изразена в жалбата.