На 30 юни Министерството на правосъдието ще е готово с предложения за промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК). Сред тях са и текстовете, които касаят разследването на главния прокурор. Това каза заместник-министърът на правосъдието Емил Дечев. И обеща това да стане независимо дали има правителство или не.

Ако искаме ефективно разследване на главния прокурор, то трябва да има избран наказателен съдия от Върховния касационен съд (ВКС), смята Дечев. По думите му това би била фигура на ad hoc прокурор. Подобен модел има в Испания и Португалия, посочи той е рамките на правен форум в София.

Срещаме доста консервативно мислене от колеги, приемат ни като авантюристи. Но ние сме убедени в правотата си и ще направим тези промени, каза Дечев.

Според него текстове в Закона за съдебната власт, касаещи националния институт на правосъдието, могат да бъдат промени. Няма основание прокурори да определят кой съдия да преподава на младши съдии. Същото важи и за инспектората на Висшия съдебен съвет (ВСС) - в момента прокурори и следователи могат да проверяват съдии, каза Дечев и обобщи, че това показва проблем с независимостта на съда.

Антикорупционното законодателство противоречи на Конституцията, каза адв. Георги Атанасов. От Висшия адвокатски съвет пишат становища, че редица законови промени са в разрез с основния закон, посочи Атанасов и допълни, че до момента няма нито едно подобно становище от страна на прокуратурата.

Почти 70 000 са прекратените преписки на прокуратурата миналата година, отчете адв. Николай Хаджигенов. Причината е изтекла давност, посочи той. Бавното правосъдие е липса на правосъдие. След тези години на спецправосъдие у нас се оказа, че то преследва само политически цели, каза още Хаджигенов.