За последните три месеца Комисията е спечелила в полза на държавата над 1,5 млн. лв. Това каза Антоанета Цонкова - член на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ), на изслушване по време на заседание на парламентарната комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика.

"За отчетния период от 20 септември, когато представихме първите резултати, сме приели решения за образуване на 43 производства, като стойността на бъдещите искове по тях е в размер на над 53 млн. лв. Внесли сме и 67 мотивирани искания пред окръжните съдилища, като общата им стойност е над 63,5 млн. лв. За тези три месеца сме спечелили три дела, като общата стойност на присъденото в полза на държавата е над 1,5 млн. лв.", заяви Цонкова.

Тя обясни, че това имущество представлява един апартамент в Габрово, пет магазина - два във Варна, един в Айтос и един в Бургас, кафесладкарница в Карнобат, жилищна сграда на 4 етажа, от която КПКОНПИ е отнела 1/6 част, двойно място от 6 дка, 55 дка ниви, 4 дка овощни градини, едно моторно превозно средство, 224 хил. лв. парични средства и др.

"За миналата година Комисията е приела 101 решения за обезпечаване на имуществото, а сега са със 75% повече - т.е. 176 решения сме взели. Предявили сме 96 иска миналата година, а сега са 141 броя. А прекратените производства за миналата година са били 125, а сега са 361 и се надяваме до края на годината да достигнем 200%", каза още Цонкова.

Проверката на министър Владислав Горанов относно жилището, което ползва, ще бъде изпълнена от Комисията в срок. Това каза пък председателят на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) Пламен Георгиев.

"По този случай КПКОНПИ трябва да събере всички съотносими документи. Ние просто изпълняваме всички указания на прокуратурата и ще ги изпълним в срок. Но при нас тече и друга проверка - за конфликт на интереси", заяви Георгиев.

Той коментира и случая с Лозан Панов. "Г-н Панов не се яви пред КПКОНПИ и излезе с публична декларация, предвид което се обезсмисля повторна покана за изслушване. Но проверката продължава, защото снемането на показания от лицето е само едно от нещата, които трябва да се направят. И всъщност идеята, с която беше призован, беше в негова полза, за да обясни откъде идва разминаването. Но се изискват и други документи", заяви Георгиев и посочи, че след като КПКОНПИ приключи проверката, всички документи ще бъдат изпратени на прокуратурата.

Той обясни, че няма краен срок за извършване на тази проверка. "Но законът не ни дава възможност да санкционираме лицата за неявяване", каза още той.