Пленумът на Върховния административен съд (ВАС) прие, че закриването на спецправосъдието не противоречи на Конституцията. Това съобщиха от съда.

Пленумът на Върховния административен съд прие становища по две конституционни дела - № 7 от 2022 г. и № 9 от 2022 г., на Конституционния съд на Република България. Едното е за закриването на спецсъдилищата и спецпрокуратурата, а другото - за мандата на члeновете на Инспектората на Висшия съдебен съвет.

Колкото до преназначаването на съдиите и прокурорите от закриваните специализирани наказателни съдилища и прокуратури, Пленумът на ВАС приема с 44 гласа "за" и 37 "против", че квотното преназначаване също не е в разрез с Основния закон. Върховните съдии приеха също, че няма противоречие с Конституцията по въпроса за приключване на досъдебните производства в други органи на съдебната власт.

Становището на мнозинството на съдиите от ВАС е, че правомощията на главния инспектор и инспекторите от Инспектората към ВСС не се прекратяват с изтичането на мандата и те продължават да изпълняват функциите си до избирането на нови. Съдиите от ВАС приемат също, че не е конституционно допустимо да се преустанови работата им за неопределено време.

С подобно решение за закриването на спеправосъдието вчера излезе и ВКС, но по отношение на квотното преназначаване на магистрати и преместването на служители видяха противоречие с основния закон.

До днешното решение се стигна след като промените в Закона за съдебната власт в частта му за закриването на специализираното правосъдие беше атакувано в съда.

В началото на май главният прокурор Иван Гешев оспори в КС промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ), с които се закриват Специализираният наказателен съд (СНС) и Апелативният специализиран наказателен съд (АСНС) и съответните прокуратури, редът, по който делата се прехвърлят на други съдилища и прокуратури, преназначаването на магистратите, служителите и съдебните заседатели, както и премахването на т.нар. кариерни бонуси за административните ръководители.