Общо с 47 страни по света България има договори, по които ако човек, търсен от властите ни, трябва да бъде върнат в страната.

В ЕС става въпрос за 27 страни, които би трябвало практически веднага да върнат издирвания човек, съобщи bTV, позовавайки се по информация от Министерството на правосъдието.

Комплексни международни договори за сътрудничество по граждански и/или наказателни дела, съдържащи и разпоредби за "предаване" на лица, издирвани във връзка с наказателни производства действат между Република България и:

Алжир, Виетнам, Йемен, Северна Корея, Кувейт, Куба, Либия, Монголия, Сирия, Тунис.

Самостоятелни договори за екстрадиция са в сила между Република България и:

Беларус, Индия Казахстан, Китай, Ливан, Мароко, Република Корея, САЩ, Узбекистан.

Предпочитаните места за бегълците, които искат да се скрият от правосъдието:

Доминикана, ЮАР, ОАЕ.

В Обединените арабски емирства, например, не питат откъде са парите ти, имущество се купува без проблем и ако е заплатено около 280 хиляди долара, получаваш статут на гражданин на страната, което носи и някаква защита.

Кои са знаковите бегълци от закона?

Веска Меджидиева е първият български банкер - беглец. Тя е обвинена за източването на Българска земеделска и промишлена банка в периода 94-та-95-та година.

През март 1996-та успява да премине в Гърция със собствения си автомобил, а след това лети до Кейп Таун, часове преди срещу нея да бъде повдигнато обвинение за източване на банката.

Делото срещу Меджидиева е заведено лично от главния прокурор Татарчев, който поиска тя да бъде доказана у нас в чувал. Годините са най-гладните от прехода, а властите обещават на народа възмездие за банковите фалити, инфлацията и безработицата, връхлетели България. Но такова не идва.

Съдът на Белвил - малко предградие на Кейптаун, отказа да одобри екстрадицията на дамата. ЮАР не дава Меджидиева на България дори след като софийския градски съд я осъжда задочно на 7 години затвор през 2007-ма. А 14 години след началото на делото за източената банка Върховният касационен съд окончателно я оневинява на последна инстанция. Така Веска Меджидиева е доказано невинна.

В годините докато делата срещу нея се точат в България, тя живее в имение в Кейптаун. В същия град се преселват най-близките й роднини. Въпреки че днес Веска е оправдана и има право да се върне у нас като свободен гражданин, тя остава в Южноафриканската република, където я намираме по телефона. Тя моли да я потърсим след два часа, но така и не вдига телефона си.

Без да пътува твърде далече, засега се спасява от арест и банкерът на последната фалирала банка у нас Цветан Василев. След фалита на Корпоративана търговска банка Василев е привлечен като обвиняем, но от 2014 година живее в Белград и сръбската държава отказва да го екстрадира у нас.

Подобно на Веска Меджидиева, ден преди да му бъде повдигнато обвинение, държавата напуска и Васил Божков, в посока Обединените арабски емирства.

Дали арабската страна ще екстрадира Божков, ще покаже времето. В същата страна се оказва и Христофорос Аманатидис, с прякор Таки през 2009-та година. Прокуратурата иска неговата екстрадиция, след като го обвинява, че е ръководител на организирана престъпна група. До момента Таки не е върнат у нас.