Русия е направила с близо 10 процента по-малко тестове за Ковид-19 този месец в сравнение със същия период на миналия въпреки увеличаването на регистрираните заразени, сочат официални данни. Това повдига въпроси за способността на властите да вземат под контрол разпространението на инфекцията.

Извън благоденствуващата Москва хора със симптоми на Ковид-19 могат да чакат с дни, за да бъдат тествани, и лекарите понякога изобщо отказват да им направят тестове, става ясно от интервюта на Ройтерс с пациенти, медици и държавни служители в 11 региона.

Роспотребнадзор - контролният орган в областта на здравеопазването, на 16 ноември нареди увеличаване на тестването. Въпреки това броят на направените през първата половина на декември тестове намаля с 825 000 или 11 процента в сравнение с първата половина на ноември, сочат изчисления на Ройтерс, извършени на базата на официални данни.

От 16 ноември "Роспотребнадзор" разреши на медицинските работници да не тестват хора, които са били в контакт със заразени, но нямат симптоми, което според анализатори може да е причина за част от намаляването на тестовете.

Здравното министерство, "Роспотребнадзор и националният оперативен щаб за борба с инфекцията не отговориха на запитванията на агенцията каква е причината за намаляването на тестовете.

Двама местни служители и лекар - съответно от Централния и Поволжския федерален окръг и Нижегородска област, казаха пред Ройтерс при условие да останат анонимни, че здравните работници в регионите неофициално са инструктирани от ръководителите си или местните власти да намалят тестването заради недостига на лекари.

Служител от Централния федерален окръг каза, че лекарите са задължени да насочват пациентите с грипоподобни симптоми за тестване, каквито са официалните правила, но на практика това е "невъзможно" заради огромния им брой.

Случаите на Ковид-19 в Русия се увеличават от септември, достигайки на 6 декември рекорд от 29 000 на дневна база.

Кремъл се отказа от въвеждането на втора строга карантина, като заяви, че мерките в някои региони, включващи ограничаване на събиранията и задължително преминаване към дистанционно обучение и работа, където това е възможно, както и самоизолацията за по-възрастните граждани, са достатъчни.

"Повече тестове означава повече установени случаи"

Русия, която е на девето място в света по население, е регистрирала повече от 2,7 милиона случая на Ковид-19, с което заема четвърто място в света по този показател, както и 47 968 починали от заразата.

Според държавната статистическа служба Росстат в Русия само през октомври са били регистрирани почти 50 000 повече смъртни случая в сравнение със същия месец на миналата година. Кремъл заяви, че данните се нуждаят от задълбочен анализ.

Алексей Ракша, демограф и бивш съветник във Федералната служба за държавна статистика, каза, че според него реалният брой за случаите на Ковид-19 е 10-15 пъти по-висок, базирайки изчисленията си върху различни официални данни и собствени статистически проучвания. "Всички официални данни за установените случаи могат да бъдат изхвърлени на боклука", каза той.

Борис Овчинников, анализатор в изследователската фирма "Дейта Инсайт" (Data Insight), заяви, че според него намаляването на тестването е един от инструментите, използвани от властите, за да "влияят" на статистиката.

"Повече тестове означава повече установени случаи", допълни той.

Русия заявява, че обявява всички лабораторно установени случаи на Ковид-19, което се смята за най-надеждния метод. Тя не е единствената страна, в която хората съобщават за труден достъп до тестване, но повечето държави засилват тестването, защото виждат в него жизненоважен начин за откриване и ограничаване на разпространението на вируса.

В Гусев, град в Западна Русия, Маргарита Якутенко каза, че тя, както и 56-годишната й майка, съпругът и трите им деца са развили симптоми на Ковид-19 миналия месец, но медиците отказали да ги тестват, насочвайки ги към личния им лекар за обикновено лечение.

Състоянието на майка й бързо се влошило и тя вдигнала висока температура - 40 градуса, но е била тествана едва на осмия ден от заболяването, когато болницата се съгласила да направи рентгенова снимка на белите й дробове и я диагностицирали с пневмония, разказва Якутенко.

Майка й, която дала положителна проба за Ковид-19, е била хоспитализирана и останала в болница няколко седмици. Съпругът й е бил тестван 10 дни, след като се разболял, и пробата му била отрицателна, а на другите членове на семейството изобщо не били направени тестове, допълва жената.

В село в района на Липецк чистачката Светлана, която не пожела да ни каже фамилията си, каза, че лекарите са отказали да я тестват, въпреки че е имала температура, кашлица и е загубила вкус и обоняние - трите ключови симптома на Ковид-19.

Тя платила 1300 рубли (18 долара) от месечната си заплата от 10 000 рубли, за да бъде тествана в частен кабинет и пробата й се оказала положителна.