Япония се прощава днес с бившия премиер Шиндзо Абе, който бе убит през юли, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.

Около 4300 души, сред които 700 чуждестранни представители, се очаква да присъстват на държавното погребение на най-дълго управлявалия министър-председател в историята на страната. Церемонията, която няма да бъде религиозна, ще започне в 8 ч. българско време и ще продължи час и половина.

Убийството на 67-годишния Абе, който бе застрелян на предизборен митинг на 8 юли, шокира Япония и целия свят. Заемал премиерския пост на два пъти общо повече от осем години (през 2006-2007 г. и 2012-2020 г.), той бе най-известният политик, както в национален, така и в международен план. Шиндзо Абе ще остане в историята с активната си външна политика и със стимулирането на икономика чрез бюджетни разходи и количествено облекчаване (т. нар. Абеномика), отбелязва Франс прес.

Япония обаче съвсем не е единна днес в скръбта си за Абе, като през последните седмици има остра полемика по въпроса и протести. Покойният бивш японски премиер бе мразен от мнозина заради своите ултралиберални в икономически план и националистически възгледи, желанието си да ревизира пацифистката конституция на страната и замесването му в голям брой политическо-финансови скандали, отбелязва още АФП.

Мотивът на убиеца на Абе - предполагаемите му връзки с Църквата на обединението (основана, от преподобния Муун), обвинявана в оказване на силен финансов натиск върху своите членове - опетниха още повече имиджа на бившия японски премиер в очите на неговите критици.

Мерките за сигурност в Токио днес са изключително строги. В японската столица са разположени до 20 хиляди полицаи, около 2500 от които бяха командировани от провинцията, посочва Ройтерс.

Няма как и да е иначе при толкова много височайши чуждестранни гости. Сред тях са вицепрезидентката на САЩ Камала Харис, индийският премиер Нарендра Моди и президентът на Международния олимпийски комитет Томас Бах, изброява агенция Киодо.

Това е едва второто държавно погребение в Япония след края на Втората световна война. Първото е на друг бивш премиер - Шигеру Йошида, който през 1967 г. е удостоен с тази чест заради заслугите си за следвоенното възстановяване на страната.