Тези изводи се съдържат в поредния доклад за състоянието на ядрените въоръжения, публикуван днес от Стокхолмския международен институт за изследвания на проблемите на мира (СИПРИ), съобщиха ДПА и ТАСС, на които се позова БТА.

По данни на института, в началото на 2018 г. девет ядрени държави - САЩ, Русия, Великобритания, Франция, Китай, Индия, Пакистан, Израел и Северна Корея - са притежавали 14 465 единици ядрено оръжие, или с 470 единици по-малко отколкото в началото на миналата година.

Намаляването на това количество се дължи главно на изпълнението на Договора за ограничаване на стратегическите настъпателни оръжия между САЩ и Русия от 2010 г., известен като Нов СТАРТ. Двете най-големи ядрени държави притежават заедно 92 процента от ядрените оръжия в света, уточнява СИПРИ.

Авторите на доклада отбелязват, че въпреки известно съкращаване на своите арсенали, и САЩ, и Русия осъществяват програми по замяна и модернизация на ядрените бойни глави и средствата за доставката им - ракетни и авиационни, както и на мощностите за производството им.

Въпреки че ядрените арсенали на другите страни са значително по-малки, всички те също ги усъвършенстват и разполагат или заявяват подобни намерения. Такъв е случаят със съперничещите си Индия и Пакистан, които също разширяват запасите си от ядрени оръжия, се отбелязва в доклада.

Северна Корея също продължи през 2017 г. да постига напредък в разработването на ядрени оръжия и изпитанията на балистични ракети с голям обсег, посочва СИПРИ.