Вучич: Страни, сред които и България, лобират изключително силно срещу Сърбия и в полза на Прищина
Сръбският президент заяви, че по темата разчита повече на САЩ и Китай, отколкото на Европа
Сръбският президент Александър Вучич заяви, че вчера е имал важни срещи по време на Световния икономически форум в Давос и посочи като особено важен разговора с първия вицепремиер на Китайската народна република Дин Сюесян, предаде rtv. По думите му Китай се е обявил за запазване на териториалната цялост на Сърбия, както и в подкрепата на Белград за предотвратяване на чужда намеса, която, както каза, се забелязва. Сред страните, които според Вучич лобират "в полза на Прищина", той изреди и България.
"Китайците недвусмислено декларираха подкрепата си за запазване на териториалната цялост на Сърбия, включително Косово и Метохия като част от страната ни. Говорихме и за нещата в нашата страна, като китайската страна много ясно реши да подкрепи Сърбия и ненамесата на чужди фактори, което е очевидно и забележимо", каза Вучич пред сръбски медии в Давос.
Сръбският президент заяви още, че след разговорите със специалния представител на ЕС за диалога Белград-Прищина Мирослав Лайчак, който напуска поста си, опасенията му относно европейската политика към Косово и Метохия не са намалели.
Той обяви и че Белград ще засили преговорите с Вашингтон по тази тема.
"В Европа скоро ще започнат отново с идеи като "ние се опитахме много твърдо с Курти, сега нека му дадем нещо, нека направим нещо за него и той ще направи нещо за Съвета на Европа" и много други неща", каза Вучич.
Президентът добави, че всичко това се ръководи от група държави, които лобират изключително силно както срещу Сърбия, така и в полза на Прищина. "Винаги ще виждате един и същ набор от държави - част от балтийските и скандинавските страни, Холандия, България, Хърватия. Така че винаги е един и същи набор от държави", добиви сръбският държавен глава.
Той добави, че зад това винаги стои голяма европейска сила, която, както каза, се прави на наивна и невинна, "сякаш не знае всичко това и не разбира за какво става дума". "Тук разчитаме на силата на американските аргументи", каза президентът и добави, че ще говорят със САЩ.
На въпрос дали очаква нещо да се промени, защото досега няма директни санкции срещу Прищина, Вучич заяви, че Сърбия не търси санкции, а коректно отношение към сръбския народ и най-вече уважение.