Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че за Украйна деокупацията на Крим е цел, която няма алтернатива. Това предаде кореспондент на агенция УНИАН, който уточни, че президентът е казал това по време на реч в кримско-татарския културен център "Бирлик" по случай тържествената традиционна вечеря ифтар.

"Да не забравяме, че именно с окупацията на нашия украински Крим, именно с репресиите в Крим срещу свободата на украинците и кримските татари, срещу кримските мюсюлмани, започна опитът на Русия да пороби Украйна и другите народи на цивилизована Европа", заяви Зеленски, цитиран от БТА.

"Деокупацията на Крим няма алтернатива не само за Украйна, но и за целия свят. Убеден съм в това. За реда в света, който се основава на конвенциите и Устава на ООН, а не на престъпните наклонности на убийци, насилници и грабители, които Русия се опитва да разпространява", подчерта Зеленски.

Президентът допълни, че Украйна с право очаква териториалната й цялост да бъда зачитана в пълните й граници - от северните украински градове до Севастопол и Керч на юг, така както тя зачита териториалната цялост на всички държави от Европа до Латинска Америка.

Междувременно министърът на енергетиката Херман Халушченко, цитиран от ДПА, заяви, че Украйна ще възобнови износа на електроенергия за Европа след шестмесечна прекъсване, дължащо се на разрушителни руски ракетни атаки срещу инфраструктурата на страната.

"Украинската електропреносна мрежа работи вече почти два месеца без ограничения на потреблението и с резерв от електроенергия", посочи в изявление Халушченко, отбелязвайки, че ремонтите са били успешни.

Износът на излишъка от електроенергия ще осигури допълнителни финансови ресурси за възстановяване на унищожената и повредена енергийна инфраструктура, каза той.

Договорен е бил износ на максимум 400 мегавата за европейската енергийна мрежа. Украйна беше свързана към мрежата малко преди началото на войната.

Все пак количеството изнасяна електроенергия ще зависи от нуждите на украинските потребители, каза Халушченко, като подчерта, че родните потребители категорично остават приоритет добавя БТА.

Независимо от масираната руска инвазия преди повече от 13 месеца Украйна продължи да изнася електроенергия за съседна Молдова и за Европейския съюз между юни и октомври миналата година, когато започнаха руски атаки срещу енергийните доставки на Украйна.

Поради войната през 2022 г. производството на електроенергия в Украйна спадна с повече от 27%. Най-голямата атомна електроцентрала в Европа - Запорожката АЕЦ, която е под руски контрол от март миналата година, беше затворена през септември.

През юни 2022 г. Украйна изрази надежда до края на годината да си осигури 1,5 милиарда евро от износа на електроенергия в ЕС, припомня Ройтерс.