Руският външен министър Сергей Лавров посети Алжир, за да работи за засилване на партньорството с африканската страна, износител на газ, към който Европа се обръща все повече в опит да намали зависимостта си от руски газ, предаде Франс прес.

Лавров се срещна с алжирския си колега Рамтан Ламамбра и беше приет от президента Абделмаджид Тебун.

"Ценим високо обективната, уравновесена и премерена позиция на Алжир по украинския въпрос", заяви руският външен министър след края на срещите.

Лавров предаде на Тебун поздрави от президента Владимир Путин и го покани да посети Русия, съобщава ТАСС. На свой ред алжирският държавен глава е заявил, че "Русия остава голям приятел на Алжир".

Алжир е един от водещите износители на газ, като осигурява около 11% от употребяваното в Европа "синьо гориво", срещу 47% за Русия. Няколко страни, опитващи се да намалят зависимостта си от руските доставки след началото на нашествието в Украйна, се обърнаха към Алжир. Африканската страна обаче има ограничени възможности за увеличаване на износа си, отбелязва АФП.

Снимка: АР/БТА

Очевидно опасявайки се да не настрои Москва срещу себе си, страната повтаря, че нейните допълнителни възможности за износ не биха могли да заменят руския газ.

"Русия, Алжир и другите страни износителки на газ смятаме, че трябва да се уважават вече сключените споразумения", подчерта Лавров. Той приветства нарастването на търговския обмен между Алжир и Москва, достигнал "три милиарда долара миналата година въпреки коронавирусната пандемия".

Снимка: АР/БТА

Руският външен министър добави, че е обсъдил с алжирските лидери и "засилването на военното и техническо сътрудничество със страната, което има стабилни корени и добри перспективи". Той е предложил и подписването на нов договор за партньорство.

Освен това Лавров отправи остри критики срещу външния министър на ЕС Жозеп Борел, който предложи в интервю за британския всекидневник "Файненшъл таймс" да се използват замразените руски активи за възстановяване на Украйна. Руският първи дипломат определи това като "кражба, която дори не се опитват да прикрият" и подкани Борел да не забравя, "че е водещият дипломат на ЕС, а не негов военен ръководител".

Лавров допусна и че постът на Борел скоро "няма да съществува, защото ЕС вече почти няма външна политика, като афишира пълната си солидарност с наложената от САЩ политика".