Управителят на Луганска област, която вече почти изцяло е под контрола на руската армия, заяви днес, че украинските войници може да бъдат принудени да се изтеглят от последните места на съпротива, за да не бъдат пленени, предаде Ройтерс.

"Руснаците няма да могат да превземат Луганска област през следващите дни, както предричаха анализаторите", написа в социалната мрежа "Телеграм" областният управител Сергий Гайдай по повод почти пълната блокада на населените места Северодонецк и Лисичанск. "Имаме достатъчно сили и ресурси да се защитим. Но е възможно да се наложи да се изтеглим, за да не бъдем обкръжени", посочи той.

ДПА цитира пост, също в "Телеграм", на Олександър Стрюк, ръководител на военната администрация в Северодонецк, според когото две трети от града е вече под обкръжение, но защитниците му продължават яростната си съпротива. По думите му около 90 на сто от сградите в града са повредени, а 60 процента трябва да бъдат построени наново.

Според РИА "Новости" проруските сепаратисти твърдят, че Северодонецк е изцяло обкръжен.

Борис Джонсън: Руският президент постига бавен, но осезаем напредък в Донбас

"Руският президент Владимир Путин бележи бавен, но осезаем напредък в Донбас в Източна Украйна", каза британският премиер Борис Джонсън, цитиран от Ройтерс.

Джонсън обясни пред агенция Блумбърг, че поради това е "абсолютно жизненоважно" Западът да продължи да подкрепя Украйна с военни средства и че цената, която Путин и руската армия плащат е много висока.

Джонсън заяви, че Украйна се нуждае от още военна подкрепа, включително от реактивни системи за залпов огън, и че конфликтът трябва да спре. "Единственият начин, по който той може да спре, е Путин да приеме, че денацификацията на Украйна е осъществена и че той може да се оттегли с чест и достойнство", допълни британският премиер, уточнявайки, че не подкрепя тезата на Русия, че в Украйна има нацисти.

"Мисля, че сега той разполага с политическо поле, в което може да направи нужните маневри, за да сложи край на това", заключи Джонсън.

Путин каза на австрийския канцлер, че Киев саботира преговорния процес

Руският президент Владимир Путин заяви днес в телефонен разговор с австрийския канцлер Карл Нехамер, че Украйна саботира преговорния процес с Русия, предадоха Ройтерс и ТАСС, като се позоваха на Кремъл.

Путин също така информира Нехамер за предприеманите от Русия действия за осигуряване на безопасно преминаване на плавателни съдове в Азовско и Черно море и настоя Украйна колкото може по-скоро да разминира пристанищата, каза Кремъл.

Руският президент потвърди в разговора, че Москва ще спазва договорните задължения за доставка на природен газ за Австрия, беше посочено още в изявлението.

Според Кремъл Путин е определил като безпочвени опитите да се прехвърли отговорността за продоволствената криза в света върху Русия и е обяснил "истинските причини за тези проблеми, възникнали включително заради антируските санкции на САЩ и Европейския съюз".

Нехамер заяви на пресконференция след разговора, че е казал на Путин, че руската компания "Газпром" ще бъде лишена от газохранилището в австрийския град Хайдах, ако не го запълва с природен газ.

Австрийският канцлер заяви, че руският президент му е казал, че Москва ще спазва ангажиментите си за доставка на газ и е готова да обсъди размяна на военнопленници с Украйна.

Министърът на финансите: Русия се нуждае от 8 трилиона рубли за военната си операция

Русия се нуждае от огромни финансови ресурси, за да води военната си операция в Украйна, обяви министърът на финансите Антон Силуанов и допълни, че бюджетният стимул, който ще бъде отпуснат на икономиката ще възлезе на 8 трилиона рубли (120 милиарда долара), предаде Ройтерс.

"Пари, огромен ресурс е нужен за специалната операция", каза Силуанов в реч пред Московският финансов университет.

По-рано тази седмица президентът Владимир Путин разпореди пенсиите и минималната заплата да бъде повишени с 10 на сто, за да бъде компенсирана инфлацията, която вече надхвърли 18 на сто, но отрече икономическите проблеми на Русия да имат нещо общо с т. нар. "специална военна операция" в Украйна.

Според Силуанов това ще струва на федералния бюджет 600 милиарда рубли тази година и около 1 трилион през 2023 г. Същевременно той защити наложения от властите строг капиталов контрол, както и замразяването на активите на чужди инвеститори от "вражески" държави, предприето в отговор на наложените на Москва санкции.