Критици на президента Доналд Тръмп му се присмяха, че в речта си вчера по повод националния празник на САЩ каза, че през 1775 г. американската армия успяла да превземе "летища", биейки се срещу британците, предаде Франс прес.

Пред хилядното множество, събрало се във Вашингтон за невиждания по мащаб спектакъл за Деня на независимостта, ознаменуван с прелитане на военни самолети, президентът републиканец произнесе реч, в която като цяло нямаше политика. Той се въздържаше от импровизациите, към които има склонност, говорейки пред привържениците си. Но връщайки се към юни 1775 г. той започна да говори за битките, спечелени от войските на американските заселници и каза:

"Нашата армия разби укрепленията, пое контрола върху летищата, тя направи, всичко, което трябваше да се направи". Малко по-късно, в същата реч,  Тръмп спомена за подвига на братята Райт, американските пионери в авиацията, извършили първия полет с моторизиран летателен апарат пред свидетели през 1903 г.

Внимателни слушатели на речта на Тръмп забелязаха и друга грешка, освен тази с летищата през 1775 г. Говорейки за битката за Форт Макхенри, Тръмп я свърза с Войната за независимост. Според историята, битката Форт Макхенри е по друго време - по време на Англо-американската война (1812 -1815).

По повод грешката Тръмп се оправда: "Бях под дъжда и аутокюто угасна" и предположи, че устройството е угаснало заради дъжда. После обаче допълни, че знаел много добре текста на речта си и можел да я каже и без аутокю. "Въпреки дъжда, това беше една феноменална вечер", каза Тръмп и допълни, че според него много хора ще постъпят в армията, насърчени от вчерашната церемония.

Внимателни слушатели на речта на Тръмп забелязаха и друга грешка, освен тази с "летищата" през 1775 г. Когато говореше за битката за Форт Макхенри, той я свърза с Войната за независимост, а тя е била през Англо-американската война (1812 -1815).

На 4 юли американците отбелязват Деня на независимостта - деня, в който през 1776 г. тринадесет британски колонии основават Съединените американски щати.