Президентът на САЩ Доналд Тръмп обеща "специален" Ден на независимостта тази година. На 4 юли военни самолети и танкове ще участват в парад във Вашингтон по случай националния празник, предаде Франс прес.

По принцип Денят на независимостта е смятан за аполитичен ден в САЩ. Президентът обаче обяви, че ще бъде в центъра на празненствата тази година, като ще произнесе реч пред мемориала на Линкълн в столицата, и си навлече критики.

Този 4 юли "ще бъде много различен, той ще бъде специален", увери Тръмп журналисти в Белия дом. Той довери, че в прекъсване на традицията тази година "над нас ще прелетят самолети, най-добрите изтребители в света, (и) ще имаме няколко танка".

По-рано Тръмп лансира идеята за военен парад във Вашингтон на 4 юли или на 11 ноември, както на 14 юли в Париж. Той обаче бе принуден да се откаже след полемика за цената. Общинските власти освен това се обявиха против предложението, припомня АФП.

Най-малко два танка вече са пристигнали във Вашингтон заедно с още четири военни автомобила, предаде Асошиейтед прес, като се позова на свой фотограф, който ги е видял.

Междувременно президентът на САЩ отново предупреди Иран, че "си играе с огъня", предадоха Франс прес и Ройтерс.

Вчера Техеран обяви, че запасите му от слабо обогатен уран са превишили равнището, разрешено от международното споразумение за неговата ядрена програма.

Попитан по време на събитие в Белия дом дали има послание за Иран, Тръмп отговори, че няма. Иран знае какво прави и "си играе с огъня", подчерта в същото време президентът на САЩ.

По-рано Белият дом даде да се разбере в комюнике, че Съединените щати "никога няма да позволят на Иран да разработи ядрени оръжия", отбелязва Франс прес.

"Иранският режим трябва да се откаже от своите ядрени амбиции и от злонамерено поведение", призова американското президентство. Белият дом потвърди намерението на Съединените щати да продължат кампанията си на "максимален натиск" върху Иран, "докато неговите ръководители не променят начина си на действие".

Американският президент е обсъдил по телефона с френския си колега Еманюел Макрон въпроса за повишаването на иранските запаси от обогатен уран над лимита, предвиден в ядрената сделка от 2015 г. Тръмп и Макрон са се спрели и на други теми, сред които проведената наскоро среща на върха на Г-20 в Япония, както и последвалата среща на американския президент със севернокорейския лидер Ким Чен-ун, съобщи Белият дом, цитиран от Асошиейтед прес.

Президентът заяви още, че иска да остави "много силно" присъствие на американското разузнаване в Афганистан след изтеглянето на американските войски от тази страна, предаде Франс прес.

"Бих искал (да мога) просто да си тръгна" от Афганистан. Проблемът е, че това изглежда е лаборатория за терористи. Аз наричам (Афганистан) Харвард за терористите", каза американският президент в интервю за телевизия Фокс нюз.

Тръмп каза това в момент бе обявено, че представители на афганистанските власти и на талибаните ще се срещнат в неделя в Катар, в пореден опит да договорят политическо уреждане на конфликта и слагане на край на военното присъствие на САЩ в страната, отбелязва Франс прес.

Германия, която е съорганизатор на процеса заедно с Катар, заяви, че афганистанските представители ще присъстват "в лично качество на равни начала".

Талибаните отказват да преговарят с афганистанския президент Ашраф Гани и предишен опит двете страни в конфликта да бъдат убедени да седнат на една маса се провали заради разногласия за участниците.

Тръмп коментира още, че е имал "чудесна среща" със севернокорейския лидер Ким Чен-ун през уикенда и "очаква с нетърпение да го види отново в скоро време", предадоха Ройтерс и ТАСС.

"Междувременно нашите екипи ще се срещат, за да работят по някои решения на много дългосрочни и упорити проблеми", написа в Туитър Тръмп. "Не бързаме, но аз съм сигурен, че в крайна сметка целта ще бъде постигната!", допълни той.

В неделя Тръмп посети Южна Корея, както и демилитаризираната зона по границата със Севера, където се срещна с Ким.

В същото време президентът на САЩ подписа закон, предвиждащ пакет с хуманитарна помощ на стойност 4,6 милиарда долара, за да може федералното правителство да се справи с наплива на централноамерикански мигранти по границата с Мексико, предадоха Асошиейтед прес и ТАСС.

Миналата седмица Конгресът одобри мярката, която включва храни, медицинска помощ и жилищно настаняване.

Белият дом бе заплашил Тръмп да наложи вето на закона с аргумента, че той възпрепятства усилията за пазене на границата с Мексико. В крайна сметка председателката на контролираната от демократите Камара на представителите Нанси Пелоси бе принудена да приеме версията на закона, предложена от доминирания от републиканците Сенат, припомня АП.

ТАСС отбелязва, че броят на гражданите на централноамерикански и карибски държави, влезли в Мексико по пътя си към САЩ, е нараснал значително тази година, като през първото тримесечие е достигнал 300 000 по данни на мексиканското министерство на вътрешните работи.

В края на май Тръмп заплаши да наложи мита на Мексико заради мигрантската криза. След като двете страни постигнаха споразумение по въпроса, американският президент отложи мярката за неопределен срок.

Междувременно в Салвадор бяха погребани баща и невръстната му дъщеря, които се удавиха преди около седмица в река Рио Гранде при опит да влязат от Мексико в САЩ, предаде ДПА.

Снимката на телата на 25-годишния мъж и 23-месечната му дъщеричка обиколи света, предизвиквайки тъга и гняв.

442 мигранти са загинали в района на границата между Мексико и САЩ миналата година по данни на ООН. Тази година броят на смъртните случаи вече е 175, като 13 от жертвите са деца, отбелязва ДПА.