Президентът на САЩ Доналд Тръмп е поискал от щатския секретар на Джорджия, републиканеца Брад Рафенспъргър, да "намери" достатъчно гласове, за да потвърди победата му в щата, предаде Асошиейтед прес.

Агенцията определя вчерашния разговор като "последната стъпка от безпрецедентни опити на действащ президент да окаже натиск на щатски политик да промени резултата от свободни и честни избори, които въпросният президент е загубил". Новата намеса и продължаващите неоснователни твърдения за измама, направени от първия президент от близо 30 години президент, който не успя да спечели втори мандат, се случиха близо две седмици преди края на мандата на Тръмп и два дни преди втория кръг на изборите в щата Джорджия, които ще определят коя партия контролира Сената на САЩ.

Днес Тръмп потвърди в Туитър, че е разговарял с Рафенспъргър. Щатският секретар от своя страна заяви в Туитър, че твърденията, направени от президента по време на разговора, са неверни.

Откъси от разговора бяха публикувани онлайн от в. "Вашингтон пост".

Тръмп отказа да признае загубата си от новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън. По време на разговора той казва на Рафенспъргър: "Това е всичко, което искам да направя. Просто искам да намеря 11 780 гласа". "Защото ние спечелихме щата", изразява увереността си Тръмп.

При това президентът намеква, че ако Рафенспъргър и неговият юридически съветник не намерят бюлетините, които според Тръмп са били подадени в негова подкрепа, а после унищожени, и двамата могат да се смятат за съучастници в престъпление, отбелязва ТАСС.  В отговор Рафенспъргър е заявил, че резултатите от изборите в Джорджия са реални, а нарушенията, за които говори Тръмп, не са били открити и че те се основават на развенчани конспиративни теории.

Камала Харис смъмри президента: Това е гласът на отчаянието

Опитите на Доналд Тръмп да обърне резултата от президентските избори в Джорджия са "безсрамна и безочлива злоупотреба с власт", заяви вчера избраната за вицепрезидент на САЩ Камала Харис, цитирана от ДПА.

Действията на Тръмп са "гласът на отчаянието", каза демократката на предизборна проява в град Савана в щата Джорджия. Тя агитира за Джон Ософ и Рафаел Уорнок, кандидати на Демократическата партия на утрешния втори тур на изборите за две места в Сената.

Кой ще контролира Сената

Все още не е ясно кой ще контролира горната камара на Конфреса. Това ще бъде решено във вторник, 5 януари на два оспорвани балотажа за Сенат в Джорджия.

"Конгресна" сряда, 6 януари

Конгресът ще се изправи пред първото си голямо изпитание в сряда, когато трябва да утвърди победата на новоизбрания президент Джо Байдън преди встъпването му в длъжност на 20 януари. Тази обикновено рутинна процедура има опасност да бъде усложнена от група републиканци, които казаха, че ще гласуват против удостоверяването на гласовете на електорите от американските щати, където президентът Доналд Тръмп оспорва победата на Байдън.

"Военен" призив за мирно предаване на властта

Десетимата живи бивши министри на отбраната на САЩ призоваха за мирен политически преход, в който да не бъдат намесвани въоръжените сили, предаде Франс прес.

Аштън Картър, Лион Панета, Уилям Пери, Дик Чейни, Уилям Коен, Доналд Ръмсфелд, Робърт Гейтс, Чък Хейгъл, Джеймс Матис и Марк Еспър призоваха в статия във в. "Вашингтон пост" Пентагона да поеме ангажимент за мирно предаване на властта.

Те отправиха призива си преди сесията на Конгреса в сряда, когато трябва да бъде удостоверен резултатът от президентските избори през ноември. Те бяха спечелени от демократа Джо Байдън, който трябва поеме президентския пост от Доналд Тръмп на 20 януари. Тръмп обаче продължава да твърди, че той е спечелил изборите и че победата на Байдън, призната от Избирателната колегия, е постигната чрез измама.

"Опити за намеса на американските въоръжени сили в уреждането на изборните разногласия ще ни отведат в опасна, незаконна и противоконституционна територия", смятат бившите министри, двама от които - Матис и Еспър - бяха назначени от Тръмп.

Пелоси отново начело, но с крехка победа

Междувременно демократката Нанси Пелоси бе преизбрана с крехко мнозинство за председател на Камарата на представителите. Това стана на вчерашната първа работна сесия на 117-ия Конгрес на САЩ, който предвещава дълбоки разделения.

Демократката от Калифорния, която ръководи партията си в Камарата от 2003 г. и е единствената жена, която е била неин председател, се очакваше да запази поста си. Пелоси получи 216 гласа срещу 209 за републиканеца от Калифорния Кевин Маккарти, който отново ще бъде лидер на малцинството в Камарата, съобщи Асошиейтед прес.

Всички присъстващи на заседанието конгресмени от Републиканската партия гласуваха за Маккарти, а петима демократи не дадоха гласа си за Пелоси.

"Пестелива" церемония

Церемонията по встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън ще се проведе на 20 януари в ограничен формат и в съответствие с нормите за социално дистанциране. Това се казва в изявление, публикувано от съвместна комисия на Сената и Камарата на представителите на Конгреса на САЩ, предаде ТАСС.

Заради пандемията от новия коронавирус организаторите са решили да се откажат от парада по случай встъпването в длъжност на следващия държавен глава. Продължаващото традиционно около два часа шествие се гледа на живо от десетки хиляди хора, които се нареждат по пътя на новия президент към Белия дом. Вместо това телевизиите ще излъчат виртуална версия на парада, в която музиканти, танцьори и други артисти ще участват във видео формат.

След церемонията по встъпването в длъжност Байдън и Камала Харис ще вземат участие в традиционния преглед на войските на Капитолийския хълм. Пред тях ще вървят представители на всички клонове на американските въоръжени сили, при спазване на нормите за физическа дистанция. След това военните ще придружат Байдън до Белия дом.

По-рано бе съобщено за рязко намаляване на броя на поканите за церемонията по встъпването в длъжност на 46-ия президент на САЩ. Само членовете на 117-ия Конгрес ще могат да бъдат на Капитолийския хълм и всеки от тях ще може да покани по един гост. По-рано бе издадено и предупреждение за намаляване на броя на акредитираните журналисти, които да отразят събитието.