Президентът на САЩ Доналд Тръмп е наредил на правителството си да ускори строителството на ядрени реактори и да реформира насочената към "избягване на рискове" култура на регулации като част от програма за учетворяване на капацитета за производство на ядрена енергия на страната до 2050 година, съобщи в. "Файненшъл таймс", цитиран от БТА.

Държавният глава е подписал четири указа, които нареждат на министерството на енергетиката да облекчи започването на строителство на 10 големи ядрени реактора до 2030 г. и да подпомогне финансово надграждането на вече съществуващите атомни блокове.

В справка, придружаваща указите, Белият дом посочва, че Комисията за ядрено регулиране има "култура на прекалено избягване на риска", която изисква ядрените съоръжения да отделят възможно най-малко емисии, включително под естествените нива.

Други мерки в заповедта включват 18-месечен срок за одобряване на нови реактори от комисията и увеличаване на капацитета на САЩ за добив на уран и производство на ядрено гориво.

В заповедите се призовава също така министерствата на енергетиката и на отбраната да улеснят разработването на реактори на федерални земи.

В началото на месеца ръководители на енергийни и технологични компании се събраха в Института за американска енергия "Хам" в Оклахома Сити, за да обсъдят как САЩ могат да посрещнат нарастващите енергийни нужди на центровете за данни с изкуствен интелект.

През последното десетилетие големите технологични компании инвестираха предимно във възобновяема енергия, тъй като се стремяха да намалят емисиите си на въглероден диоксид; сега обаче те заемат по-благоприятна позиция по отношение на изкопаемите горива, след като администрацията на Тръмп се отказа от целите на страната в областта на климата.