Италия отбелязва днес първата годишнина от срутването на моста в Генуа, отнело живота на 43 души на 14 август 2018 г. с церемония, която придоби неочаквана политическа окраска заради "взривяването" на управляващата популистка коалиция, предаде Франс прес и БТА.

Вижте всички снимки тук >>>

В голям склад на мястото на трагедията около 10 ч. започна религиозна служба, на която бяха прочетени имената на 43-те жертви в присъствието на стотици техни близки и на всички главни герои в безпрецедентната политическа криза, която разтърсва страната в разгара на лятото.

Присъстваха президентът Серджо Матарела, който единствен има правомощия да насрочи нови избори, Матео Салвини от крайнодясната партия "Лига", който от миналата седмица настоява за избори, бившият му съюзник Луиджи Ди Майо от антисистемното Движение "Пет звезди", премиерът Джузепе Конте и много министри.

Месата беше отслужена от архиепископа на Генуа кардинал Анджело Баняско. Очаква се пред събралите се да говорят кметът на Генуа Марко Бучи, премиерът Конте и представители на семействата на загиналите.
На 14 август 2018 г. в 11.36 ч. мостът с натоварен автомобилен трафик, който е от съществено значение за търговията с Франция, но и за местни маршрути, падна, докато по него преминаваха десетки превозни средства с хора, отиващи на почивка или на работа. 43-а души загубиха живота си, 4 от които - деца.

В същия час днес градът замлъкна, хората бяха приканени да почетат жертвите с минута мълчание под звъна на църковните камбани и звука на пристанищните сирени.

На мястото на моста, където все още е пълно с развалини, церемонията се проведе на двадесетина метра от мястото, където вече започва да се издига първата носеща колона на новото съоръжение.

Снимка: БТА/АР

"Надявам се тази правителствена криза да не доведе до забавяне на строежа на а тази важна инфраструктура", заяви за АФП Федерико Ромео, кмет на квартала, където стана трагедията.

Разривът между "Лига" и Д5З е окончателен, но още не е сигурно, че ще има предсрочни избори, за които Салвини настоява. След поредица от парламентарни заседания, които трябва да започнат от 20 август, може да се появи ново мнозинство между Д5З и левоцентристката Демократическа партия.

Новият мост ще бъде изграден от консорциум от няколко италиански компании по проект на Ренцо Пиано - известния италиански архитект, роден в Генуа, който е проектирал Центъра "Помпиду" и новата Съдебна палата в Париж.

Пиано обяснява днес пред в. "Република", че конструкцията ще се състои от три кораба, които се издигат към небето, за да образуват уникална структура, дълга повече от километър. Архитектът обаче предупреди, че по моста ще се шофира бързо, но това трябва да става разумно, а не припряно.

Разследването ще покаже дали това, че мостът "Моранди" в Генуа не е бил поддържан в продължение на 25 години, е било от съществено значение за рухването му, заяви днес най-високопоставеният прокурор в северния италиански град, Франческо Коци, на пресконференция след тазсутрешната церемония в памет на 43-те жертви, предаде Ройтерс.

Една от партиите в управляващата в Италия коалиция, Движение "Пет звезди" (ДПЗ), обвинява за злополуката най-големия оператор за събиране на пътни такси в страната, "Атлантия", че не е поддържал добре моста.

Компанията отрича да е извършила нещо нередно, но акциите й спаднаха днес с 4 процента след изявлението на прокурор Коци.

Опечалени роднини, присъствали на траурната церемония, настояваха представителите на "Атлантия" да напуснат. Главният изпълнителен директор и президентът на компанията, както и други високопоставени нейни служители, си тръгнаха минути преди началото й.

Въпреки политическата криза в Рим, италианските лидери се събраха, за да почетат загиналите при злополуката, която индиректно подхрани вътрешните борби в правителството.

Операторът "Атлантия", който е под контрола на семейство Бенетон, известно с веригата си за готови облекла, отрича обвиненията и твърди, че е имало редовни инспекции под надзора на държавата, които са показвали, че виадуктът е безопасен. В опит да възстанови доброто си име, "Атлантия" публикува днес отворено писмо на цяла вестникарска страница в няколко национални и регионални издания, в което повтори изказването на съболезнования за жертвите и техните семейства.

Но когато президентът, министър-председателят и други политически лидери заеха местата си на първия ред на церемонията, роднини на жертвите казаха на премиера Джузепе Конте, че ще си тръгнат, ако представителите на оператора останат. Това наложи сътрудници на Конте да уведомят делегацията на "Атлантия", в която участваха ръководителите й Джовани Кастелучи и Фабио Черкиай, че трябва да напуснат.

Главният изпълнителен директор на "Атлантия" Кастелучи и президентът Черкиай са сред десетките разследвани лица по подозрение в убийство заради срутването на моста "Моранди".

ДПЗ обвини партньора си в управляващата коалиция - крайнодясната партия на вицепремиера и министър на вътрешните работи Матео Салвини "Лига" - че се опитва да защити семейство Бенетон и се противопоставя на опитите да бъде отнета концесията на "Атлантия".

Салвини отрича обвиненията. Вицепремиерът от ДПЗ Луиджи Ди Майо каза след церемонията, че правителството трябва да отнема магистралните концесии, ако договорите не се спазват.