Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус заяви днес, че регистрираният през последните дни скок на броя на заразените с новия коронавирус в някои страни в Европа и Северна Америка изправя лидерите им пред критичен момент за действие, предаде Ройтерс.

"Това е нов критичен момент за действие, нов критичен момент лидерите да са на висотата на положението и нов критичен момент хората да се обединят с обща цел. Използвайте тази възможност, не е късно", каза той на пресконференция на СЗО в Женева.

Гебрейесус участваше по видеоконферентна връзка от дома си, след като съобщи в Туитър, че е бил в контакт с човек, заразен с коронавируса. Генералният директор на СЗО е добре, работи дистанционно и засега няма да си прави тест за коронавирус. 

Правителствата в Европа са изправени пред много тежка ситуация, защото гражданите им стават все по-раздразнени от подновените ограничения върху ежедневния им живот, призна шефът на отдела на СЗО за извънредни ситуации Майк Райън.

"Очевидно е, че хората са уморени и недоволни, и имат пълното право да са недоволни. Правителствата, особено в Европа, са изправени пред много тежко положение. Трябва да потиснем този вирус, да ограничим епидемията. Вариантите им на действие са ограничени", каза Райън.

Нови мерки влязоха в сила в Женева

Съдържатели на ресторанти и магазини в Женева се подготвяха днес да ги затворят заради новите ограничителни мерки в швейцарския град и кантона, които са по-строги отколкото на други места в страната, предаде Ройтерс.

Болниците в Женева са препълнени и предстои транспортирането на пациенти в други по-слабо засегнати от епидемията кантони. Заради икономическите щети вследствие на мерките през пролетта федералното правителство възприе след това курс, различен от политиката на съседните Германия и Франция, за да избегне нови спирания на икономическата дейност.

Напоследък в кантон Женева с половин милион население има по над хиляда нови случая на коронавирус на денонощие, което е сред най-високите равнища на глава от населението в Европа. От тази вечер в кантона е забранено събирането на повече от 5 човека на едно място при някои изключения. Но за разлика от пролетта сега училищата остават отворени.

СЗО и още редица международни организации, включително европейската централа на ООН, са базирани в Женева, отбелязва Ройтерс.

Нов рекорд на заразени във Франция въпреки карантираната

Рекордните над 52 500 нови случая на коронавирус са били регистрирани през последното денонощие във Франция, предаде Ройтерс.

Това означава, че новата национална карантина, която влезе в сила в страната в петък, все още не е дала първите си резултати, отбелязва агенцията.

Френските здравни власти съобщиха днес за 52 518 нови заразени срещу 46 290 вчера. Общият брой на случаите в страната гони милион и половина - 1 466 433.

416 души са починали от Ковид-19 за изминалите 24 часа във Франция. Вчера бе съобщено за 231 смъртни случая при средно равнище от 345 през последната седмица. Общият брой на починалите в страната от причиняваното от новия коронавирус заболяване вече е 37 435.

Пациентите с коронавирус във френски болници са се увеличили през последното денонощие с повече от 1000. Броят им е надхвърлил 25 хиляди (25 143) за първи път от 4 май.

Пациентите в интензивно отделение са повече от 3700 за първи път от 3 май.

Италия готви нови ограничения без тотална карантина

Италианското правителство ще затегне ограниченията, за да ограничи разпространението на коронавируса, но засега ще се въздържи от тотална национална карантина, каза днес премиерът Джузепе Конте, цитиран от Ройтерс.

В реч в парламента, той посочи, че по-строгите мерки ще включват ограничаване на движението между най-засегнатите от заразата райони и въвеждане на вечерен час, което според него е необходимо при засилващата се втора вълна на епидемията.

Дневният брой на заразените в Италия се увеличи десет пъти през последния месец, като в събота достигна рекордните 32 хиляди нови случая.

По думите на Конте страната ще бъде разделена на три района с оглед на равнището на риска. Той предупреди, че капацитетът на интензивните отделения в 15 от 20-те области на Италия ще бъде изчерпан до месец, ако не се предприемат спешни действия. На някои места ограниченията ще бъдат по-строги, отколкото на други, добави Конте.

Броят на пациентите в интензивно отделение в Италия днес се е повишил над 2000, съобщи министерството на здравеопазването. Той бе по-малък през пролетта, когато бе въведена първата национална карантина в страната, отбелязва Ройтерс.

През последните 24 часа в Италия бяха регистрирани 22 253 нови случая на заразяване с коронавирус. Още 233 души са починали.

Италия, която бе първата европейска страна, засегната от коронавируса, регистрира над 38 хиляди смъртни случая от началото на епидемията в края на февруари, отбелязва Ройтерс.

Повечето страни в Европа вече въведоха редица нови ограничения.

Гражданите на Германия трябва да демонстрират дисциплина, за да може новата карантина заради коронавируса да бъде отменена след четири седмици, заяви днес германският канцлер Ангела Меркел, цитирана от ДПА.

"Не можем да позволим бързото разпространение на вируса да претовари здравната ни система", каза тя. Меркел изтъкна, че броят на пациентите с коронавирус в интензивните отделения се е увеличил двойно през последните десет дни.

"Справянето с пандемията е най-доброто нещо за икономиката", заяви германската лидерка.

Германците няма да могат да правят партита и да организират големи събития през зимата дори и след ноември, който Германия ще прекара в карантина, предупреди Меркел. Тя уведоми хората, че празниците в края на годината, особено Коледа, ще бъда празнувани само в тесен семеен кръг.

"Това ще бъде една Коледа в условията, наложени от коронавируса, но няма да бъде Коледа на самотата. . . , трябва да помислим за събирания с най-близкия семеен кръг, може би спазвайки превантивни мерки", каза Меркел.

Гръцките власти обявиха режим на пълна изолация в северните градове Солун и Серес за срок от 14 дни, считано от утре, 3 ноември, за да спрат рязкото покачване на случаите на коронавирус.

Британският премиер Борис Джонсън защити решението си да наложи пълна карантина в Англия за четири седмици в изявление в парламента. Мярката трябва да влезе в сила от четвъртък, като в сряда депутатите в Камарата на общините ще я гласуват.

Има сериозна съпротива срещу пълната карантина сред депутатите от Консервативната партия на премиера, които смятат, че тя ще бъде пагубна за бизнеса. Борис Джонсън обаче отново изтъкна, че при тази статистика правителството няма алтернатива. Той отбеляза, че пълната карантина няма да бъде толкова строга както през март и април, тъй като училищата и университетите остават отворени, ще продължат да се провеждат и спортните състезания.

Общият брой на заразените с коронавирус в Испания вече е над 1 240 000, но правителството заяви днес, че засега няма да въвежда по-строги карантинни мерки, предаде Асошиейтед прес. През уикенда в десетина града в страната имаше белязани от насилие протести срещу новите ограничения заради Ковид-19. Демонстрантите, повечето от които млади хора, подпалиха превозни средства и кофи за боклук, блокираха пътища и хвърляха предмети по полицаи.

Испанският министър на приобщаването, социалното осигуряване и миграцията Хосе Луис Ескрива призна днес пред телевизия "Антена 2", че "подобно поведение може да се очаква" на фона на нарастващото недоволство на хората от ограниченията, въведени заради разпространението на Ковид-19.

Министърът на здравеопазването Салвадор Иля отхвърли възможността за нов строг полицейски час през цялото денонощие, както по-рано тази година, предаде ДПА. Първо трябва да оценим ефект от сегашните мерки, които вече бяха затегнати, аргументира се той.

По-рано днес регионалните власти в северозападната автономна област Астурия призоваха за по-строги рестрикции, тъй като местната здравна система е на път да бъде претоварена, отбелязва ДПА.Испанското министерство на здравеопазването съобщи тази вечер за 55 хиляди нови случая на заразяване с коронавируса в страната, регистрирани след петък, предаде ТАСС.

По официални данни регистрираните заразени в Испания са над 1,240 милиона. Премиерът Педро Санчес обаче призна, че реалният им брой вероятно надхвърля 3 милиона, отбелязва Ройтерс. Общо 36 257 човека са починали от коронавируса в Испания от началото на епидемията.