Мерките срещу коронавируса продължават с променлив успех. Докато Италия въвежда "свободни от COVID влакове", иразелска авиокомпания въвежда текствое за неваксинираните, а Германия ускорява имунизацията с медикамента на АстраЗенека, в Естония отсъпват с крачка назад и въвеждат едномесечен локдаун.

"Свободните от COVID" влакове между Рим и Милано ще бъдат пуснати в началото на април, съобщи началникът на Италианските държавни железници Джанфранко Батисти, цитиран от Франс прес. По информация на компанията това е първата подобна линия в Европа.

Всички пътници и служители на железниците ще бъдат тествани, преди да се качат на влака. Червеният кръст ще окаже помощ с правенето на тестове.

След Рим-Милано ще тръгнат "свободни от ковид" влакове до туристически дестинации като Венеция, Флоренция и Неапол.

Авиокомпанията "Алиталия" стартира подобна инициатива миналата година за някои вътрешни и международни полети.

Преди пандемията туризмът представляваше 14 процента от италианския брутен вътрешен продукт, но коронакризата има катастрофален ефект върху този жизненоважен сектор за третата по големина икономика в еврозоната.

Нощувките на чуждестранни туристи са спаднали със 70 процента от януари до септември 2020 г. спрямо същия период на 2019 г., според публикувани през декември официални данни.

Израелската авиокомпания Ел Ал започна пилотна програма на гишетата си за чекиране на международното летище в Тел Авив за проверка на неваксинирани пътници, които ще се качат на борда на директен полет до Ню Йорк, предаде Ройтерс.

Преди да стигнат до гишетата, 112 пътници, които не са се ваксинирали от общо 280, пътуващи за Ню Йорк, се подложиха на бърз антигенен тест, като резултати от него бяха готови между 15 и 20 минути. Всички преминаха успешно теста.

Авиокомпаниите от месеци лобират пред правителствата за подобни мерки, за да се предотврати поставянето в карантина или изолация на пътниците при пристигането им в друга страна.

Целта на тестовете на летището в Тел Авив е да се гарантира, че нито един пътник на полета за Ню Йорк не е заразен и няма да зарази останалите. Но маските си остават задължителни по време на 12-часовото пътуване.

По принцип пътниците трябва да представят и Пи Си Ар тест не по-стар от 72 часа. Ето защо някои от неваксинираните пасажери на полета за Ню Йорк се подразниха, че трябва да се подложат на още един тест, при условие че имат вече негативен резултат от Пи Си Ар теста. Други обаче признават, че мярката е правилна и причинява неудобство за съвсем кратко време.

Компанията Ел Ал ще извърши подобни бързи тестове и в Ню Йорк следващата седмица и тогава ще види дали да въведе тази практика и за други полети в момент, в който авиационният отрасъл и туристическата индустрия се опитват да се възстановят от пандемията.

Германия ускорява ваксинациите с продукта на АстраЗенека, след като властите казаха, че тази ваксина срещу коронавируса е безопасна да се инжектира и на хора на и над 65 години, предаде Асошиейтед прес.

Дозите събираха прах в склад през последните седмици заради германските ограничения за това кой може да бъде ваксиниран и заради притесненията на някои от хората, които са подходящи за ваксинация. Германия е получила досега 2,1 милиона дози от ваксината на АстраЗенека, но е поставила само 721 000 дози.

Властите на Берлин отвориха шести голям ваксинационен център на неизползваното летище Темпелхоф в центъра на града вчера. Там ще се поставят само ваксини на АстраЗенека. Първите които се ваксинираха в новия център за ваксинация, бяха медици, учители и полицаи. Първо ще се започне с по 200 души на ден, като целта е процесът да се ускори и от 23 март да се поставят по 3300 дози дневно.

Някои общопрактикуващи лекари ще започнат също да поставят ваксините тази седмица на хронично болни.

Германският здравен министър Олаф Шолц заяви пред телевизия Цет Де Еф, че очаква Германия да може да поставя до 10 милиона дози на седмица до края на месеца. Това ще бъде двойно повече от около 5-те милиона дози, които Германия успя да постави досега от началото на ваксинационната кампания в края на декември. Около 2,5 милиона души в страната, тоест 3 процента от населението, досега са получили две дози от ваксините на Пфайзер/Бионтех, Модерна и АстраЗенека.

Ускоряването на ваксинационната кампания идва в момент, в който Германия тази седмица ще предприеме още стъпки за излизане от локдауна, като още ученици ще подновят присъствените занятия, а някои бизнеси, музеи и зоопаркове ще отворят врати, но само за предварително резервирали час посетители.

Естония влиза в едномесечен локдаун от четвъртък в опит да спре разпространението на британския вариант на коронавируса, съобщи естонската премиерка Кая Калас тази нощ, предаде ДПА.

Училищата ще преминат почти всички в дистанционен режим, ресторантите и кафенетата ще затворят врати напълно, магазините, които не предлагат стоки от първостепенно значение също ще прекратят работа. Спортните събития на закрито се забраняват.

Според Калас британският вариант е бил открит неотдавна в 98 процента от всички анализирани проби.

Естония е сред страните с най-висок скок в случаите на зараза в Европа. От 23 февруари над 1000 нови случая на зараза се регистрират ежедневно.

От началото на пандемията в Естония са регистрирани над 76 000 случая на зараза, а починалите с коронавирус са 667.

Самата премиерка влезе в карантина в петък като предпазна мярка, след като е била в контакт с заразен с коронавируса.