Ядреният регулатор на ООН работи по изпращането на международна експертна мисия в намиращата се под руски контрол Запорожка АЕЦ в Украйна, най-голямата атомна електроцентрала в Европа, съобщи ръководителят му Рафаел Гроси, цитиран от Ройтерс.

"Взех предвид искането на украинското правителство", каза Гроси на днешната редовна среща на 35-членния Управителен съвет на оглавяваната от него Международна агенция за атомна енергия (МААЕ), която се провежда на всяко тримесечие.

"В момента доуточняваме подробностите по организирането на подобна международна мисия; никакви съображения не бива да пречат на изпращането ѝ."

Гроси от месеци предупреждава, че обстановката в Запорожие, където украинският персонал на централата работи на подчинение на Русия, представлява риск за безопасността и дори е изразявал желание лично да оглави мисия там.

В днешното си изказване той заяви, че Украйна е изразила притеснения относно снабдяването с резервни части на електроцентралата, и добави, че данните за радиоактивните материали в централата все още не се подават към МААЕ, както трябва.

Гроси също така отново посочи, че обстановката в Запорожие представлява риск за безопасността, който той определи като "реален и очевиден".

На 4 март руските войски превзеха Запорожската атомна електроцентрала (ЗАЕЦ). По-късно там пристигнаха служители на руския държавен холдинг Росатом. Но през цялото това време станцията продължава да работи в украинската електроенергийна система. На 18 май руският вицепремиер Марат Хуснулин каза по време на пътуване до окупираната от Русия част на Южна Украйна, че ЗАЕЦ ще започне да работи за Русия, ако Украйна не плати за произведената електроенергия.

Централата все още се управлява от украински технически персонал чрез едноседмични ротации на персонала й. Служителите предават всичките си лични вещи и телефони, когато застъпват на работа, се казва в украинско изявление. В обекта има около 500 руски войници, тежка техника, бронетранспортьори, танкове, автомобили "Урал" за транспортиране на пехота и експлозиви, оръжия, всичко, което не трябва да има на площадката на атомната електроцентрала, твърди Петро Котин, ръководител на украинската държавна "Енергоатом". 

По думите му има 10-15 руски специалисти на ротационен принцип,те не се месят в процесите, а се интересуват от различни работни документи.  Според него тези руски специалисти са изпратени в централата, за да не допуснат руските военни да наранят ядреното съоръжение.

В същото време Антикризисният експертен ядрен център на Украйна вижда и други мотиви в интереса на Росатом към документите: руснаците се интересуват от технологични решения, които те нямат. А именно опитът да се получи достъп до американското ядрено гориво Westinghouse, което се използва на станцията. "Американската технология позволява да се увеличи съдържанието на гориво в реактора с 15 процента, което гарантира, че работата на реактора не е 300 дни, а от 18 месеца до две години", се казва в съобщение на АЕЦ във Фейсбук

Преди дни украинското военно разузнаване пък предуреди, че ЗАЕЦ е изправена пред критичен недостиг на резервни части, който застрашава безопасността на операциите й.

Запорожската атомна електроцентрала е най-голямото енергийно съоръжение не само в Украйна, но и в Европа. Разположена на брега на язовир Каховка, има шест енергоблока, първият от които е построен през 1984 г. Заедно те могат да произвеждат 6000 MW електроенергия.