Турция не може да се справи сама с нова мигрантска вълна от Сирия, заяви вчера турският президент Тайип Реджеп Ердоган и предупреди, че ако насилието в сирийската провинция Идлиб не спре, европейските страни ще усетят последиците от нов наплив на хора, съобщиха Ройтерс и Франс прес, на които се позова БТА.

Говорейки на церемония за награждаване в Истанбул, Ердоган каза, че повече от 80 000 души се движат от Идлиб към Турция заради руските и сирийските бомбардировки в района. Той заяви, че е неизбежно Европа да бъде изправена пред условия като тези от кризата от 2015 г., освен ако не помогне да спре насилието в Идлиб.

"Негативният ефект от този натиск, който изпитваме, ще бъде почувстван от всички европейски страни, като се започне с Гърция", предупреди турският президент.

Ердоган каза, че Турция прави всичко възможно бомбардировките в Идлиб да спрат. Той съобщи, че утре за Москва ще замине турска делегация, за да обсъди развитието на събитията в Сирия и тогава Турция ще реши какви стъпки да предприеме.

Турски официални представители твърдят, че Турция е подслонила близо пет милиона бежанци, от които 3,7 милиона сирийци, избягали от конфликта, раздиращ страната им от 2011 година.

Какво се случва в Идлиб

След неколкодневни сражения сирийските правителствени сили отвоюваха от джихадисти и бунтовници десетки градове и села в северозападната част на страната. Това съобщи вчера базираният във Великобритания Сирийски център за наблюдение на правата на човека (СЦНПЧ), цитиран от Франс прес.

От четвъртък вечерта в кръвопролитни битки са били убити общо над 170 души от двата лагера, включително 71 войници от правителствените сили.

Силите на Дамаск поеха контрола върху 25 градове и села в северозападната сирийска провинция Идлиб и се придвижват все повече към един от най-големите градове там - Маарет ан Нуман, каза директорът на СЦНПЧ Рами Абдел Рахман.

По данни на мониторинговата организация над 30 000 човека са избягали от района на сраженията през последните дни.

Осем души са били убити при руски въздушни удари по конвой с цивилни коли, бягащи от Маарет ан Нуман, съобщиха активисти, цитирани от Ройтерс. Те публикуваха в интернет снимки на овъглени тела. Според спасители, сред загиналите са три жени и две деца.

В събота, 21 декември, руски изтребители поразиха оживен пазар в Саракеб, източно от град Идлиб, убивайки осем и ранявайки десетки хора, съобщиха двама местни жители и един спасител, цитирани от Ройтерс.

Кой какво контролира

Джихадистката групировка Хаят Тахрир аш Шам и други, по-малки ислямистки и бунтовнически формирования контролират значителна част от Идлиб и зони в съседни провинции. Това е последният голям район в Сирия, който се изплъзва на правителството.

Сирийското правителство, контролира вече над 70 на сто от територията на страната, неведнъж е изразявал решително намерение да си възвърне цялата страна и по-специално Идлиб.

Подкрепяна от руска авиация, армията на Дамаск предприе от април до август мащабна офанзива в региона, при която загинаха близо 1000 цивилни според СЦНПЧ и 400 000 бяха разселени по данни на ООН, припомня Франс прес.

През последните четири месеца обстрелите и сухопътните сражения продължиха независимо от примирието, обявено в края на август. Оттогава бяха убити над 280 цивилни и стотици участници в боевете.

От 16 декември атаките и битките зачестиха с нова сила, застрашавайки региона с нова хуманитарна криза по оценки на ООН. В сряда световната организация призова за "незабавна деескалация", посочва АФП.

Дрон на международната коалиция ликвидира в провинция Идлиб главатаря на Хурас ад Дин - една от терористичните групировки, действащи в Сирия, съобщи вчера телевизия "Скай нюз - Арабия", цитирана от ТАСС.

Безпилотният летателен апарат нанесъл удар по колата на терористичния лидер. Други подробности не се съобщават.

Коалиционното командване не коментира официално операцията.