Русия минава "в режим на концентрация и самообладание", коментира електронният в. "Взгляд" вчерашното обръщение на президента Владимир Путин към народа на страната. Държавният глава обяви, че неработните дни заради коронавируса се продължават до края на април.

Режимът на ограничения е не само сериозно изпитание, но и тест за устойчивостта на структурите и хората. Няма обаче паника нито сред държавното ръководство, нито във властовата вертикала като цяло, нито сред народа, изтъква онлайн изданието.

Путин подчерта колко е важно да бъдат запазени работните места и доходите на гражданите. Той прикани всички да действат съгласувано, ефективно и най-важното - изпреварващо, отбелязва официозът "Росийская газета".

Предстоящият неработен ще означава за Русия да изгуби вече най-малко 1 процент от годишния си БВП, заявява "Комерсант".

"Антивирусният април ще принуди (властта) да харчи все повече за държавна подкрепа" на бизнеса и населението, прогнозира "Независимая газета".

До момента най-щедра в този аспект е Германия, отпуснала за антикризисни мерки към 37 на сто от своя БВП - 1,3 трилиона евро. САЩ отделят за подкрепа на икономиката и гражданите близо 12 на сто от БВП, или над 2,6 трилиона долара. В сравнение с това мерките на руските власти изглеждат микроскопични, добавя всекидневникът.

"След обръщението на Путин Русия скоро няма да има какво да яде", цитира в заглавие "Свободная преса" коментар на икономиста Михаил Делягин. Хората привършват парите, гастарбайтери нападат вече купувачи край супермаркетите, престъпността в Русия - бездруго доста голяма, "кардинално ще нарасне" през следващия неработен месец, а полицията, напротив, "стриктно спазва режима на самоизолация", заявява експертът.

Войната е двигател на прогреса и днешната война с коронавируса не е изключение. Тя носи беди на множество хора в Русия, но не са малко и онези, които покрай битката с новата зараза си намериха по-добра работа, а и по-висока заплата, пише "Труд".

Вестникът откроява по-специално разпространението на дистанционната работа в редица сфери - например медиите, консултантския бизнес, образованието, търговията и дори в държавното управление. Владимир Путин посочи в сряда, че този начин на работа няма да влоши качеството й, дори обратното, се казва в материала.

Колегиум на Евразийската икономическа комисия реши да забрани износа на ред храни от Евразийския икономически съюз до 30 юни, информира "Московский комсомолец".

Страните-членки ще спрат да споделят с други държави своя ориз, елда, други варива, лук, чесън, ряпа и т. н. Инициативата дава възможност да се задели стратегически запас за задоволяване на повишеното потребителско търсене, ако то се запази. Но социално значимите храни може все пак да поскъпнат, предупреждава вестникът.

В ЕАИС членуват Русия, Беларус, Армения, Казахстан и Киргизстан. Анализатори уточняват, че засега не се премахва възможността за "братска" взаимопомощ между страните от петорката. Всяка от тези държави обаче може да въвежда допълнително собствени ограничения върху износа; Беларус вече започна, се казва в статията.

Експерти предричат "далеч повече трудности в други страни, където Русия доставя храни" - Москва продава например ориз не само в рамките на ЕАИС, но също така на други страни от Централна Азия и на Турция.

Същевременно може да се надигне втора, а и трета вълна от потребителска паника в самата Русия, добавя Владимир Ионкин от ръководството на руското бизнес сдружение АКОРТ. "Благодарение" на антируските санкции на ЕС впрочем федерацията задоволява самостоятелно 95 на сто от вътрешното търсене на храни, допълва специалистът.