Украйна прие офертата на САЩ за незабавно 30-дневно прекратяване на огъня, на ход е Русия
Руската реципрочност е ключът към постигането на мир, се казва в съвместно изявление след близо 9 часа преговори в Джеда
Украинският президент Володимир Зеленски заяви във вторник, че Украйна е приела 30-дневно примирие, предложено от САЩ, след критични мирни преговори между американски и украински представители в Джеда, Саудитска Арабия.
Предложението за прекратяване на огъня, прието от Украйна, обхваща цялата фронтова линия на боевете с Русия, а не само въздуха и морето, каза Зеленски след продължилата повече от осем часа среща.
"Украйна приема това предложение, ние го считаме за положително, готови сме да предприемем такава стъпка и Съединените американски щати трябва да убедят Русия да го направи", каза Зеленски и добави, че примирието ще започне в момента, в който Москва се съгласи с него, предаде Си Ен Ен.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че се надява, че Русия ще се съгласи да приеме плана за прекратяване на огъня, изготвен от американски и украински официални представители и че ще има среща между САЩ и Русия по-късно днес или утре, предаде Ройтерс.
Тръмп каза още, че би поканил пак украинския президент Володимир Зеленски в Белия дом.
Руското министерство на външните работи заяви, че не изключва възможността за контакти с представители на САЩ през следващите няколко дни, след изявлението на Тръмп.
Споразумението в Джеда
В съвместно американско-украинско изявление след срещата в Джеда се казва, че Украйна е готова да приеме предложението на САЩ за незабавно 30-дневно прекратяване на огъня и да предприеме стъпки за възстановяване на устойчив мир след руската инвазия. Това примирие може да бъде удължено по взаимно съгласие на страните и подлежи на приемане и едновременно изпълнение от Руската федерация.
"САЩ ще съобщят на Русия, че руската реципрочност е ключът към постигането на мир", се казва в изявлението.
Съединените щати "незабавно ще отменят паузата за споделянето на разузнавателна информация и ще възобновят помощта за сигурността на Украйна", се казва още в изявлението, цитирано от Си Ен Ен.
Двете страни също са се съгласили да сключат възможно най-скоро цялостно споразумение за разработване на критичните минерални ресурси на Украйна.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че сега Русия е на път да предприеме стъпки за прекратяване на войната. "Надяваме се, че те ще кажат "да", че ще кажат "да" на мира. Сега топката е в полето на Русия", каза той.
На масата на преговорите
Двете страни преговаряха близо девет часа в саудитския пристанищен град във вторник само часове, след като Русия заяви, че е била ударена от "масирана" атака с 337 украински дрона.
Първите сигнали след началото на натоварената с много очаквания среща в Джеда беше, че разговорите вървят и диалогът е конструктивен. Белият дом ги окачестви като позитивни и продуктивни, огромно облекчение за Киев след провала на срещата на Володимир Зеленски с президента на САЩ Доналд Тръмп в Белия дом преди по-малко от две седмици.
Началникът на кабинета на Зеленски Андрий Ермак, който представлява Украйна на преговорите в Джеда, също заяви, че "срещата с американския екип е започнала много конструктивно". "Работим, за да постигнем справедлив и траен мир", добави той.
Съветникът на Зеленски Андрий Йермак публикува в профила си в Екс емотикон на ръкостискане над снимка на двете делегации.
"Никой не иска повече мир от украинците и Украйна е готова да преследва тази цел. След повече от три години от пълномащабната инвазия на Русия и 11 години от началото на агресията срещу страната ни, ние искаме и сме готови да направим всичко за постигането на мир. Гаранциите за сигурността са много важни, защото ние желаем тази агресия никога да не се повтори в бъдеще. Но най-важното е как да започнем този процес. Ние сме отворени и искаме много конструктивен, задълбочен и приятелски разговор с нашите американски партньори", написа Андрий Йемрак в социалните медии.
Украинската делегация, в която не се включи Зеленски, се срещна с държавния секретар на САЩ Марко Рубио, съветникът по националната сигурност на Белия дом Майк Уолц и специалният пратеник на Доналд Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф. И Рубио, и Валц присъстваха на преки разговори с Русия миналия месец.
Украинската делегация предложи частично примирие, като Киев предложи прекратяване на огъня по море и въздух, което би довело до по-безопасно корабоплаване, прекратяване на ударите с ракети с голям обсег и освобождаване на военнопленници.
Говорейки преди срещата, Рубио каза, че САЩ искат да получат повече подробности за позицията на Киев и какви възможни отстъпки Украйна ще бъде готова да направи, добавяйки, че САЩ са "в режим на слушане".
Във вторник Ермак отказа да очертае какви, ако има такива, компромиси може да предложи страната му, за да стигне до мирно споразумение. Той заяви, че гаранциите за сигурност от САЩ са "много важни", така че Русия да не може да повтори агресията си.
Въпросът за гаранциите за сигурност е една от ключовите точки между САЩ и Украйна. Киев отдавна казва, че всяко примирие или мирно споразумение трябва да бъде подкрепено от западните гаранции за сигурност, защото историята показва, че руският президент Владимир Путин не се придържа към споразумения, които не ги включват.
Много от западните съюзници на Украйна подкрепиха Киев по този въпрос, но администрацията на Тръмп засега отказва да поеме каквито и да било конкретни ангажименти.
В изказване пред Европейския парламент във вторник председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че има "спешна необходимост да се запълнят пропуските в военните доставки на Украйна и да се предоставят на Украйна солидни гаранции за сигурност".
Путин е доказал отново и отново, че е враждебен съсед. Не може да му се вярва, може само да бъде възпиран", каза тя.
Ермак изглежда призна, че гаранциите за сигурност може да не са на дневен ред във вторник, подчертавайки пред репортери, че намирането на начин за започване на мирния процес е приоритет за срещата.
"Сега смятаме, че е необходимо да обсъдим най-важното: как да започнем този процес", каза Ермак пред репортери във фоайето на хотел "Риц-Карлтън" на Джеда преди срещата. "Ние сме много отворени, много отворени. И ние искаме да имаме много конструктивен, дълбок, приятел, партньорски разговор с нашите американски партньори.
Рубио поиска от Украйна отстъпки
Срещата във вторник беше първият път, когато украински и американски представители се срещат, откакто САЩ спряха всички доставки на военна помощ за Украйна след катастрофалната среща между Тръмп и Зеленски преди по-малко от две седмици.
Зеленски изрази съжаление за така провелата се среща и заяви, че Украйна е готова да преговаря за прекратяване на конфликта. Той обаче не успя да се извини на Тръмп.
Говорейки преди срещата във вторник, Рубио не уточни какви компромиси търси от Украйна, но Тръмп многократно е предполагал, че Украйна вероятно ще трябва да се откаже от част от територията си. Украйна засега не е посочила, че би била склонна да направи това.
Руските сили в момента заемат близо 20% от територията на Украйна, в сравнение с приблизително 7% контролирана Москва, преди да започне непровокираната си пълномащабна инвазия през февруари 2022 г. Около 6 милиона украинци живеят под руска окупация.
Путин даде да се разбере, че иска Москва да получи контрол над всички области на Украйна в източен Донецк, Луганск, Херсон и Запорожи.
Според Института за изследване на войната, базиран в САЩ наблюдател на конфликти, Русия в момента заема около 99% от Луганска област и 70% от Донецка област, както и приблизително 75% от регионите на Херсон и Запорожия.