Тя бе категорична, че решението на Лондон не е било следване на заповеди на президента на САЩ Доналд Тръмп, предадоха ДПА и Франс прес.

Малко преди това лидерът на опозицията лейбъристът Джереми Корбин заяви, че "Великобритания трябва да играе ролята на лидер в търсенето на примирие в този конфликт, а не да получава инструкции от Вашингтон".

"В наш национален интерес е да осуетим бъдещо използване на химически оръжия в Сирия и да защитаваме световния консенсус, че тези оръжия не трябва да се употребяват. Така че не сме направили това, защото президентът Тръмп го е поискал. Направихме го, защото светнахме, че това е правилното действие", заяви Мей.

Тя добави, че има широка международна подкрепа за ударите на САЩ, Франция и Великобритания по сирийски обекти за химически оръжия. Мей заяви, че не се е консултирала с парламента, защото "скоростта, с която действахме бе от основно значение в сътрудничеството с нашите партньори за избягване на бъдещи хуманитарни страдания и запазване на сигурността на операциите ни".

"Това беше ограничен, високоточен удар на законова основа, която се е ползвала и преди", заяви тя.

Тереза Мей отбеляза, че голяма част от довелите до операцията разузнавателни сведения "са били от такова естество, че не можеше да се споделят в парламента". "Винаги сме заявявали ясно, че правителството има правото да действа бързо в националния интерес", посочи Мей.

На въпрос дали ще нареди нови удари ако в бъдеще се установи, че се били използвани химически оръжия, британският премиер отговори" "Никой не трябва да изпитва съмнение в решимостта ни да гарантираме, че няма да се стигне до ситуация, в която употребата на химически оръжия е нормализирана", отбелязва Ройтерс.

Лидерът на лейбъристите Джереми Корбин заяви, че Мей е сгрешила, като не е поискала одобрение от парламента преди да се включи във военната операция. Според него това решение е законово спорно, а Мей е действала "по каприза на президента на САЩ".

Корбин поиска да се приеме закон, който да задължава правителството да се консултира с парламента преди да предприема военни действия. Британските премиери не са законово задължени да се допитват до парламента за военни действия, но има такава практика откакто Великобритания се включи във войната в Ирак през 2003 г. Корбин припомни, че предишният премиер Дейвид Камерън е поискал парламентарно разрешение за военни действия в Либия и Сирия през 2015 г., а парламентът е гласувал за участието в иракската война през 2003 г.

По-рано и лидерът на либералдемократите Винс Кейбъл заяви, че Мей "е направила сериозна грешка, като не е обсъдила военните действия с парламента" и изрази безпокойство от "липсата на информация за сроковете и целите" на операцията. "Следването на един непредсказуем президент на САЩ не е заместител на парламентарно одобрение", каза той.