Съветът на Европа ни критикува за промените в Закона за образование, свързани с ЛГБТИ
Ресорната комисия посочва, че в България все още липсва стратегия за борба с нетолерантността към нетрадиционна сексуална ориентация
Комисията срещу расизма и нетърпимостта (ECRI) към Съвета на Европа изрази днес загриженост по повод приетите миналата година в България законодателни промени, свързани със сексуалното образование.
Още по темата
- ООН обезпокоена за законовите промени, забраняващи ЛГБТ пропагандата в училище
- ЕК иска обяснение от МОН за забраната на ЛГБТ пропагандата в училищата
- Докторант съди организаторите на подписката срещу забраната за ЛГБТ-пропаганда в училище
- "Галъп": Обществото е разделено в опасенията си за ЛГБТ пропагандата в училищата
В съобщение на Съвета на Европа, свързано с оценката за изпълнението на дадените от комисията по-рано препоръки, се посочва, че комисията отбелязва със загриженост изменението от август 2024 г. на Закона за образованието, което забранява всякакви предучилищни и училищни дейности, свързани с "всякаква пропаганда и насърчаване (...) на нетрадиционна сексуална ориентация и/или обозначаване на полова идентичност, различна от биологичната". Това развитие показва, че водещата препоръка от 2022 г. е още по-уместна, пише в съобщението.
Уточнява се, че една от основните препоръки към българските власти беше да се създаде работна група за изследване на дискриминацията срещу ЛГБТИ хората, за да се разработи национална стратегия за борба с нетолерантността към тях. Отчита се, че тази препоръка не е изпълнена. Комисията приветства промените от 28 юли 2023 г. в българския Наказателен кодекс, в които сексуалната ориентация е добавена като основание за утежняващи обстоятелства при престъпления с насилие.
Втората водеща препоръка към българските власти за увеличаване на броя и разширяване на успешната работа на ромските медиатори в областта на здравеопазването, образованието и заетостта, е изпълнена. Броят на ромските медиатори се е увеличил от 2022 г. насам и в българския държавен бюджет са предвидени средства за увеличаване на заплатите на ромските медиатори, за да се улесни набирането на служители, се допълва в оценката.