Сателитни снимки показват, че Иран увеличава производството си на ракети
Американски наблюдения показват повече от 30 нови сгради на двата обекта за производство на ракети "Ходжир"
Направени наскоро сателитни снимки показват голямо разширяване на ключови ирански обекти за създаване на балистични ракети, предаде Ройтерс, като се позова на двама американски изследователи.
Сателитни снимки, направени от частната компания "Планет Лабс" на военната база "Модарес" през март и комплекса за производство на ракети "Ходжир" през април, показват повече от 30 нови сгради на двата обекта, които се намират в близост до Техеран.
На снимките, до които агенция Ройтерс си е гарантирала достъп, се вижда, че много от обектите са заобиколени от големи земни насипи. Подобни насипи се свързват с производството на ракети и служат за спиране на взривната вълна в една от сградите при случайна експлозия на взривни вещества, за да не бъдат засегнати околните сгради, каза Джефри Луис от Института за международни изследвания "Мидълбъри" в Монтерей.
Разширяването на комплексите е започнало в "Ходжир" през август миналата година, а в "Модарес" - през октомври, казва Луис, като аргументира заключението си с информацията от сателитните снимки.
Иранският арсенал вече е най-големият в Близкия изток и се оценява на повече от 3000 ракети, включително типове ракети, предназначени да носят както конвенционални, така и ядрени бойни глави, казват експерти.
Мнозина наблюдатели смятат, че новозибраният президент на Иран - смятан за реформаторски настроен - Масуд Пезешкиан, може да възобнови преговорите със Запада по ядрената програма на страната.
През 2018 г. САЩ наложиха нови санкции на страната, след като администрацията на президента Доналд Тръмп се оттегли от знаковото ядрено споразумение.
Според наблюдателите възобновяването на ядрените преговори за предотвратяване на разработването на ядрени оръжия от Техеран е единственият политически вариант за постигане на отмяна на санкциите и подобряване на ситуацията.
Но с оглед на сложната политическа ситуация и мощните лобита в Иран не е ясно до каква степен Пезешкиан може да постигне значителна промяна, отбеляза ДПА.